(Rahmi M. Koç Müzesi)’nde “Deniz ve Ötesi” Sergisi…

Rahmi M. Koç Müzesi, İtalyalı ressam Lorenzo Mariotti’nin “Deniz ve Ötesi” isimli sergisine, 11 Eylül Pazar gününe kadar ev sahipliği yapıyor. Mimariden manzaraya, natürmorttan portreye kadar geniş yelpazede üretim yapan sanatçı, 33 yağlı boya eserden oluşan sergi ile deniz tutkunlarını farklı deneyimlere ortak ediyor.


“Deniz ve Ötesi”
Sergi

Sanatçı: Lorenzo Mariotti
Tarih: 8 Haziran 2022 – 11 Eylül 2022
Yer: Rahmi M. Koç Müzesi


Denizcilik konusundaki uzmanlığını İtalyan Deniz Kuvvetleri’ne ait eğitim gemisi Amerigo Vespucci’de bölüm başkanı olarak görev yaptığı yıllarda edinen Lorenzo Mariotti’nin eserlerinde tarihi fırkateynler, gemilerin yanı sıra bir tayfanın ellerine doladığı halattan açıktaki savaş gemisine bir kayıktan meraklı gözlerle bakan çocuklara kadar denize dair her şey yer buluyor. Eserlerini Türkiye’de ilk kez sanatseverlerle buluşturan Mariotti, sergide yer alan çalışmalarının kendisinin tutkularını yansıtan üç ana konuda toplandığını ve bunların “denizcilik, mimari ve botanik” olduğunu belirtiyor.

Deniz, insan ve hayat birbirinden ayrı düşünülemez.

Rahmi M. Koç Müzesi Genel Müdürü Mine Sofuoğlu, sergiye ilişkin şöyle açıklamalarda bulundu:

“Rahmi M. Koç Müzeleri olarak çok geniş bir denizcilik koleksiyonuna sahibiz. Müzemizin ana bölümlerinden Hasköy Tersanesi’nde sergilenen gerçek boyutta tekne ve yatlar, sandallar, gemi donatım objeleri, gemi makinelerinden oluşan değerli bir koleksiyon yer alıyor. Dünyayı dolaşmış iki yelkenliye, Fenerbahçe Vapuru’ndan Uluçalireis Denizaltısı’na, Gonca ve Ysolt gibi birbirinden kıymetli buharlı teknelere, sayın Lorenzo Mariotti’nin de tabloya yansıttığı ve HMS Hood’un Amiral Teknesi ‘Maid of Honour’a kadar uzanan çok mühim bir mirasa ev sahipliği yapıyoruz.

Mustafa V. Koç Binamızda sergilenen seçkin gemi modelleri ise denizcilik koleksiyonumuzun bir diğer önemli parçasını oluşturuyor. Bir deniz tutkunu olan kurucumuz sayın Rahmi M. Koç’un kişisel koleksiyonunun yanı sıra çok değerli bağışçılarımızın katkıları ile denizcilik tarihine ışık tutuyor, denizcilik kültürünün gelecek nesillere aktarılması için çabalıyoruz. Üç yanı denizlerle çevrili ülkemizde denizciliğin gelişmesi için, bir müze olarak, üzerimize düşen vazifeyi layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede sayın Lorenzo Mariotti’nin denizin ötesine taşan, günlük yaşamdan enstantaneleri de ustalıkla yansıttığı eserlerin, ziyaretçilerimiz tarafından büyük ilgiyle karşılanacağına inanıyorum.”

Rahmi M. Koç Müzesi, Salı – Cuma günleri 10.00 – 17.30 arası, Cumartesi – Pazar günleri ise 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Tofaş ana sponsorluğunda düzenlenen “Deniz ve Ötesi” isimli sergi hakkında ayrıntılı bilgi için web sayfası incelenebilir.


Lorenzo Mariotti 
Roma’da doğan Lorenzo Mariotti, Klasik Antik Çağ eğitiminin ardından inşaat mühendisliği alanında doktora yaptı. İtalyan Deniz Kuvvetleri’ne ait efsanevi eğitim gemisi Amerigo Vespucci’de bölüm başkanı olarak görev yapan Mariotti’nin her daim büyük merak duyduğu resimle yolu ise Maria Luisa Iannetti ile tesadüf eseri tanışmasıyla kesişti. Birçok karma sergide yer alan sanatçı, ilk kişisel sergisini 2009 yılında açtı. Mimariden manzaraya, natürmorttan portreye kadar geniş bir yelpazede üretim yapan sanatçı, ahşap veya tuval üzerinde yağlı boya ve sulu boya çalışıyor.

Rahmi M. Koç Müzesi
Rahmi M. Koç Müzesi Türkiye’nin ulaşım, endüstri ve iletişim tarihindeki gelişmeleri yansıtan ilk ve tek sanayi müzesidir. 14 binin üzerinde objeden oluşan koleksiyonu, çocuklara yönelik eğitimleri ve atölyeleri ile kültür ve eğlenceyi bir arada sunabilen tek adres olan Rahmi M. Koç Müzesi Mustafa V. Koç/Lengerhane binası ve Hasköy Tersanesi olmak üzere iki tarihi bina ile halihazırda 11 bin 250 metrekarelik kapalı alana ve yaklaşık 17 bin metrekarelik açık alana sahiptir.