(Anna Laudel – Bodrum)’da Fırat Neziroğlu’nun “İçimdeki Deniz” Sergisi…

Fırat Neziroğlu, Su Gibi Serisi, 2022

Anna Laudel – Bodrum, 18 Haziran – 31 Temmuz 2022 tarihleri arasında Fırat Neziroğlu’nun “İçimdeki Deniz” başlıklı yeni eserlerinden oluşan kişisel sergisine ZAİ Yaşam’da ev sahipliği yapıyor.


“İçimdeki Deniz”
Sergi

Sanatçı: Fırat Neziroğlu
Tarih: 18 Haziran 2022 Cumartesi – 31 Temmuz 2022 Pazar
Yer: Anna Laudel, ZAİ Yaşam, Bodrum / Muğla


Fırat Neziroğlu, Anadolu’nun bilinen en eski sanatlarından olan kilim dokuma tekniğini, plastik sanatlara uyarlayarak geleneksel bir formu kendine özgü bir tekniğe dönüştürüyor. Bu alanda ilk kez kullanılan misina malzemesi ile klasik dokuma geleneğine farklı bir yorum katan sanatçı, kendi ismine ait patentli dokuma tekniğiyle geleneksel olanı çağdaş ile uyum içerisinde bir araya getiriyor.

Sanatçı, sadece Anna Laudel – Bodrum için özel olarak ürettiği eserlerinden oluşan “İçimdeki Deniz” sergisinde ilk Türk halısı olarak bilinen Pazırık kurganından çıkan Türk Düğümü’ne atıfta bulunan dört büyük halıyı sanatseverlerle buluşturuyor.

Aynı zamanda dansçı olan Neziroğlu’nun su içinde dans ettiği ışık ve akış performansının video olarak yer alacağı “İçimdeki Deniz” sergisi, 31 Temmuz Pazar gününe kadar Anna Laudel – Bodrum’da ziyaret edilebilir.

Ayrıntılı bilgi için web sayfası incelenebilir.


Fırat Neziroğlu
1981 yılında İzmir’de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü’nde öğrenim gördü. Aynı bölümde doktora çalışmalarını sürdürmekte ve araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. İstanbul, Como,Münih, Roma, Maniago, Londra ve Paris’te kumaş koleksiyonları sergilenen sanatçı birçok ulusal ve uluslararası yarışmada dereceye girmiş birincilik ve ikincilik ödülünü almıştır. New York Fashion Week defilesinde YEN koleksiyonu ile Anadolu’yu dünyaya tanıtan Neziroğlu’nun dokumaları bugüne kadar La Triennale di Milano, Norveç Kraliyet Büyükelçiliği, Londra Victoria House’ta sergilenmiştir. Eserleri Sotheby’s ve Christie’s gibi önde gelen müzayede evlerinde birden çok yer almıştır.

Fırat Nezioğlu’nun başarılı çalışmaları, yurt dışında özel üretimler yapmak üzere birçok resmi etkinliğe davet edilmesini sağlamıştır. Sanatçı, Norveç Kraliyet Büyükelçiliği himayesinde Oslo’ya ve Tayland Kraliçesi’ne özel bir kumaş örmek üzere Tayland’a doğum günü kutlamalarına davet edildi. 2017 yılında ise özel bir dokuma örmek için Katar Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani tarafından Katar’a davet edildi.

Neziroğlu, kurduğu ModernDansLAB klasik bale-modern dans topluluğu ile birlikte aynı zamanda sahne çalışmalarına devam etmektedir. Farklı şehirlerdeki üniversitelerde birçok seminere ve konferansa katılan Neziroğlu, yaşamını ve çalışmalarını İzmir’de sürdürmektedir.

Anna Laudel
Anna Laudel, yerli ve yabancı sanatçıların eserlerini sergilediği kapsamlı sergilere ev sahipliği yapmaya ve sanatçılarını uluslararası fuarlarda temsil etmektedir. Aynı anda birden fazla sergi ve etkinlik düzenlemeye olanak sağlayan ve yaklaşık 1000 metrekarelik alana yayılan galeri, İstanbul’un önde gelen dinamik güncel sanat merkezlerinden biri haline gelmenin yanı sıra, temsil ettiği sanatçılarla birlikte büyüyerek daha fazla sanatsevere ulaşmayı amaçlamaktadır.

Anna Laudel, 2019’da Almanya’nın Düsseldorf kentinde açtığı ikinci galeri mekanıyla bu alanda yürüttüğü çalışmalarını uluslararası bir boyuta taşıdı. Galeri, Düsseldorf’taki mekânında da Türkiye ve yurt dışından sanatçıların karma ve kişisel sergilerine yer vermektedir. Galerinin kurucusu Anna Laudel, aldığı eğitim ve içinde büyüdüğü güncel sanat ortamının etkisiyle açtığı galeriler ve yer aldığı fuarlarla sanatçılarına uluslararası imkânlar sunmayı hedeflemektedir. Galerilerin direktörlüğünü Ferhat Yeter yapmaktadır.