(Kalyon Kültür)’de Yeni Sergi:ŞAŞAA

Görsel sanatlar alanında dünyanın önde gelen isimlerinden biri olan Amerikalı sanatçı Jonathan Monaghan, “ŞAŞAA” isimli sergisi ile 9 Haziran Perşembe gününden itibaren Kalyon Kültür’de sanatseverlerle buluşuyor. Ceren ve Irmak Arkman’ın küratörlüğünü üstlendiği sergide, sanatçının 20’den fazla eseri yer alıyor.


“ŞAŞAA”
Sergi

Küratörler: Ceren Arkman, Irmak Arkman
Sanatçı: Jonathan Monaghan
Tarih: 9 Haziran 2022 Perşembe – 27 Ağustos 2022 Cumartesi
Yer: Kalyon Kültür, Nişantaşı Taş Konak
Katılım: Ücretsiz


Baskı, heykel ve animasyon teknikleri dâhil olmak üzere pek çok farklı medyumla işler üreten Jonathan Monaghan, aynı zamanda NFT ve dijital sanatın ilk uygulayıcıları arasında yer alıyor. Sanatçının sergide öne çıkan eserleri arasında; Barok çağın savurganlığı ile dijital çağın aşırılığı arasında paralelliklere dikkat çeken, gelecek ve yok olan doğal yaşam hakkındaki kaygıları ortaya serdiği “Superfluity” başlıklı üç ekranlı video enstalasyonu, “Den of Wolves” başlıklı popüler kültür, kurumsal otorite ve teknolojiye aşırı bağımlılık arasındaki bağlantıları gösterdiği tek kamera ile çekilmiş video enstalasyonu ve terk edilmiş bir alışveriş merkezi, lüks bir otel lobisi gibi boş ticari alanlarda dolaşan bir tek boynuzlu atı konu eden, teknoloji ve materyalizmin modern tutsaklığı için yeni bir mitoloji yaratmayı amaçladığı “Disco Beast” yer alıyor.

Bilim kurgudan Barok dönemi mimarisine kadar sanatın farklı tarzlarından esinlenen ve gelişmiş teknolojileri eserlerinde kullanan sanatçı, izleyicileri masalsı ve sınırları zorlayıcı hikâyelere davet ediyor.

Dijital sanat başta olmak üzere sanatın farklı disiplinlerine alan açan Kalyon Kültür’de gerçekleşecek “ŞAŞAA” sergisi, 27 Ağustos tarihine kadar Nişantaşı Taş Konak Kalyon Kültür binasında ücretsiz gezilebilir. Kalyon Kültür sosyal medya hesapları (Instagram, Facebook) ve web sitesi üzerinden sergi ve etkinlik programları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşılabilir.


Jonathan Monaghan 
Jonathan Monaghan sanat alanında lisans eğitimini 2008 yılında New York Institute of Technology’de tamamladı. Sanatçı eğitimine, 2011 yılında University of Maryland’de yüksek lisans ile devam etti. Monaghan’ın daha önce gerçekleştirdiği solo sergiler arasında Baltimore’da yer alan The Walters Art Museum, Venedik’te yer alan Spazio Ridotto ve Glasgow’daki Market Gallery yer alıyor. Sanatçının dâhil olduğu grup sergiler ise; The Palais de Tokyo, Sundance Film Festival, New York Lehman College Art Gallery, Ars Electronica ve Postmasters Gallery’de sergilendi. 

Kalyon Kültür 
Nişantaşı’nda, tarihi ve mimari öneme sahip Taş Konak’ta yer alan Kalyon Kültür, kendini kültürel üretimi destekleyen, dijital sanat, yeni medya ve performans sanatları başta olmak üzere çok disiplinli programlar geliştiren genç bir kültür kurumu olarak tanımlar.

Sanat ve Etkinlik direktörlüğünü Ceren-Irmak Arkman’ın üstlendiği Kalyon Kültür, kültürel üretimi belirli bir mekâna bağlı kalmadan, iş birlikleri geliştirerek desteklemeyi ve gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.