(Samsung)’un “Eco-Package” Sergisi (Akaretler Sıraevler)de!

Samsung’un çevresel sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında geri dönüştürülebilir televizyon kutularını kullanarak, In-Between Tasarım Platformu küratörlüğünde altı tasarım stüdyosu ile geliştirdiği “Eco-Package” isimli proje sergisi, 30 Haziran Perşembe gününe kadar Akaretler Sıraevler’in No:37 – 39 binasında sergilenecek.


Samsung “Eco-Package” Projesi
Sergi

Küratör: In-Between Tasarım Platformu
Tarih:
2 Haziran 2022 Perşembe – 30 Haziran 2022 Perşembe
Yer:
Akaretler Sıraevler, No: 37 – 39, Beşiktaş / İstanbul


Samsung “Eco-Package” projesi, atık malzemenin potansiyelini ortaya çıkararak, sosyal ve çevresel duyarlılığa sahip, özgün fikirleri bir araya getiriyor. “Doğaya Dönüş” vizyonu doğrultusu kapsamında, In-Between Tasarım Platformu küratörlüğünde gerçekleşen “Eco-Package” projesinde; Beril Ateş, Figure, Onaranlar Kulübü, Ottan Studio, Öykü Baştaş ve Herkes İçin Mimarlık Derneği adına Serap Kaçmaz ve Kubilay Ercelep, televizyon kutularını gündelik yaşamlarında kullanabilecek işlevsel ve dekoratif ürünler olarak yeniden tasarladı. Sergideki tasarımlar, kullanıcıların televizyon kutuları ile neler yapabileceklerine ilham olmak amacıyla hayata geçirildi.

Her Televizyon Kutusu Farklı Bir Tasarıma Dönüştü

Samsung’un yeni televizyon kutuları, tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden, yeniden işlevlendirme amacı ile üretildi. “Eco – Package” projesinde her televizyon kutusu farklı bir tasarıma dönüşürken sıfır atıkla üretime dikkat edildi. Tasarımların farklı mekânlara adapte olabilmesi için modüler fikirler geliştirildi. Samsung, çevreye duyarlı ambalaj yaklaşımı ile yeni televizyon kutularında yüzde 90 daha az mürekkep kullanarak atıkların azalmasına katkıda bulunuyor. Bu kapsamda tasarımcılar da, tasarımlarında renk kullanımını minimize ederek, televizyon kutularının üzerindeki çizgi, renk ve tipografi gibi grafik öğeleri kullandılar. Samsung televizyon kutularında zımba teli kullanılmadığı için, tasarımcılar da kutuların birleşim yerlerinde yapıştırıcı yerine farklı atık malzemeler kullanarak, karbon ayak izini azaltan çevreci bir yaklaşım benimsedi.

Ambalajlarda yüzde 90 daha az mürekkep kullanıyor, çevresel ayak izimizi azaltıyoruz.

Samsung Electronics Türkiye Ses ve Görüntü Sistemlerinden Sorumlu Pazarlama Direktörü Erkan Yıldırım, sergi kapsamında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Samsung olarak, üst düzey teknolojileri kullanıcılara güvenle sunmaya devam ederken, tüketicilerimize ve dünyamıza karşı çevresel sorumluluklarımızın olduğuna inanıyoruz. Bu yıl yenilenen ve televizyon ürün ambalajlarını çok yönlü ev eşyalarına dönüştürmeye imkân sunan ‘Eco-Package’ projesi kapsamında ambalajlarda yüzde 90 oranında daha az mürekkep kullanıyoruz. Üretim esnasında ise zımba kullanımını tamamen ortadan kaldırıyoruz. Ayrıca, yerleşik güneş panelleri sayesinde pil atıklarını ortadan kaldıran SolarCell Uzaktan Kumanda ürünümüzü daha da geliştirerek tüm 2022 model televizyonlarımızda kullanılacak şekilde tasarladık. SolarCell Uzaktan Kumanda sayesinde, yılda 100 milyon adet pili atık olmaktan kurtarmayı başardık.

Eco-Package Projesi kapsamında da ileri dönüştürülebilir televizyon kutularımız, çok değerli tasarımcıların elinde sıfır atıkla yepyeni işlevsel ve dekoratif tasarımlara dönüştü. İleri dönüşüm diyoruz çünkü kullanım ömrünü tamamlamış ve eşsiz televizyonlarımızı, evlerinize kadar getirmiş olan Televizyon kutularımıza, fikri tasarım öğeleri ekleyerek gündelik yaşamımızda katkı sağlayacak yeni ürünlere dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Doğaya dönüş vizyonumuz doğrultusunda hayata geçirdiğimiz projenin sonucunda ortaya çıkan eserleri görmekten dolayı oldukça heyecanlı ve gururluyuz.”

“Eco-Package” projesi kapsamında gerçekleştirilen tasarımlar, atılacak ürün ambalajlarına ikinci bir hayat verdi. Tasarımlar, bilinçli tüketim konusunda farkındalık yaratmayı amaçlarken aynı zamanda toplumsal farklılıkları kucaklamak gibi sosyal değerleri de dikkate aldı. Farklı alanlarda çalışmalarını sürdüren sanatçı ve tasarımcılar, proje kapsamında özgün birikimlerini projeye yansıtarak, yaşam alanları ve kentsel alanlar için yenilikçi ve pratik fikirler geliştirdi.

Projede yer alan sanatçı ve tasarımcıların çalışmalarının detayları şöyle:

Öykü Baştaş

Öykü Baştaş, Samsung “Eco-Package” projesi kapsamında, karton yüzeyleri farklı biçimlerde birleştirerek oturma birimi ve sehpa gibi mobilyalara dönüşebilen modüller tasarladı. Moda ve mimarlık alanlarında çalışmalarını sürdüren Baştaş, tasarım fikrine New York sokaklarındaki geri dönüşüme kazandırılmak için biriktirilen kartonlarla başladı. Baştaş tasarımında katmanlaşma tekniğini kullandı. Karton yüzeylerde yapıştırıcı kullanmak yerine Baştaş; farklı renklerde dokuma şeritlerini birleştirerek, karbon ayak izini minimize etmeyi amaçladı. Modüller yan yana gelirken yeşil şeritlerle, üst üste gelirken de pembe şeritlerle birleşiyor.

Beril Ateş

Sanatçı Beril Ateş, “Eco-Package” projesi kapsamında televizyon kutularını dönüştürerek, nesli tükenen balıklara işaret eden bir yerleştirme tasarladı. Ateş, dünyadaki çöp miktarının artmasıyla beraber  deniz kirliliği ve sulardaki canlı popülasyonunun giderek azalması hakkında farkındalık yaratan çalışmalara önem veriyor. Ateş, tasarımı için Samsung televizyon kutularının yapısından ilhamla balık figürlerini heykelleştirmek istedi. Kutulardan keserek çıkardığı balık figürlerini boyadıktan sonra, kartonun üzerine açtığı deliklerden ağızlarını dikerek, deniz kirliliği ve nesli tükenen balıklarla gizli bir mesaj vermeyi amaçladı. Aynı zamanda bu ipin birleştirici gücüyle balıkların iki yüzünü de görelebilecek üç boyutlu bir etki sağladı. Ateş’in okyanus ve deniz canlılığı hakkında farkındalık yaratan fikri; Samsung’un 2022 televizyon ve monitörlerinde, dijital ürünler ve uzaktan kumandalarında; “okyanusa bağlı plastikten” geri dönüştürülmüş reçine kullanılması ile örtüşüyor.

İlke Beyaz

İlke Beyaz, “Eco-Package” projesi kapsamında, televizyon kutularını değerlendirerek beşgenler prizması şeklinde bir aydınlatma tasarladı. Beyaz, zanaat birikimi ve kadın emeğini birleştirdiği el dokuması kilim markası “Figure” ile tasarım üzerinden sosyal etki yaratıyor. Beyaz; tasarımı ile günümüzde makineleşmenin de yaygınlaşmasıyla karanlıkta kalan dokuma geleneğini aydınlatmayı ve zanaatkar kadınlara ışık olmayı amaçlıyor. Beyaz; Samsung televizyon kutularından elde ettiği 12 adet beşgen yüzeyi; dokuma tezgahlarından arta kalan ve tamamen doğal kök boyayla renklendirilmiş yünlerle birbirlerine dikti. Birleştirme için kullandığı bu yöntem, Samsung’un tel zımba kullanmadan ürettiği çevreye duyarlı ambalaj yaklaşımına karşılık geldi.

Ayşe Yılmaz

Ottan Studio Kurucusu Ayşe Yılmaz, “Eco-Package” projesi kapsamında, televizyon kutularından farklı işlevlerde kullanılabilecek, çeşitli görsel etkiler yaratan modüler bir yerleştirme tasarladı. Ottan Studio, insanlığın ve çevrenin iyiliği için gıda ve tarım atıklarından döngüsel biyo-kompozit malzemeler tasarlayan ve üreten bir sosyal girişim. Yılmaz, tasarımına “Kartonları, pratik ve sürdürülebilir bir yöntemle nasıl etkileyici yüzey ve ürün tasarımlarına dönüştürebiliriz?” sorusu ile başladı. Yılmaz‘ın tasarımında hiçbir yapıştırıcı veya renklendirici kullanmaması, Samsung’un yeni televizyon kutularında yüzde 90 daha az mürekkep kullanarak karbon ayak izini azaltan yaklaşımını destekledi.

Kubilay Ercelep & Serap Kaçmaz

Samsung “Eco-Package” projesi kapsamında, Herkes İçin Mimarlık Derneği adına Kubilay Ercelep & Serap Kaçmaz, televizyon kutularından ürettikleri üçgen prizmalarla sehpa, depolama alanı gibi farklı işlevler için kullanılabilecek bir yerleştirme tasarladı. Herkes İçin Mimarlık Derneği, gönüllü öğrencilerin ve profesyonellerin bir araya gelerek, sosyal problemlere mimarlık ve tasarım alanlarında yaratıcı çözüm yolları ürettikleri bir platform.

Tasarımcılar; bir televizyon kutusunu keserek 3 adet üçgen prizma oluşturdu. Prizmaların kapanıp hacim alması için önce yüzeyler üzerinde delikler açtılar. Bu delikleri atık iplerle birleştirmeleri; Samsung’un zımba teli kullanmayan, çevresel sürdürülebilirliği destekleyen ambalaj yaklaşımı ile karşılık buldu.

Onaranlar Kulübü

Onaranlar Kulübü “Eco-Package” projesi kapsamında sokakta sosyalleşme pratiklerine çevreci ve oyuncu bir yaklaşım sunan bir kamusal alan mobilya konsepti geliştirdi. Onaranlar Kulübü onarma, üretme ve paylaşma odağında, kent ve insan arasında diyalog oluşturan yaratıcı projeler geliştiriyor. Onaranlar Kulübü bu doğrultuda birbirine iyi gelen insanların bir arada olabileceği, geçici bir kamusal alan tasarladı. İki modül tasarımı bir araya geldiğinde, mini bir kamusal alan yaratıyor. Bu alan, basit hareket mekanizmasıyla masaya, şezlonga ya da bir oturma birimine dönüşebiliyor.

Onaranlar Kulübü ayrıca, üretim sürecinde herhangi bir atık çıkarmadan, Samsung televizyon kutularının kendi kıvrımlarını kullanarak en verimli sonuca ulaşmaya çalıştı. Aynı zamanda üretim sırasında çıkan atık kartonları da modüllerin taşıyıcılığı için kullanarak çevreye duyarlı bir yaklaşım sürdürdü.


Samsung Electronics 
Samsung Electronics Co. Ltd. dünyaya dönüştürücü fikirler ve teknolojiler sayesinde ilham veriyor ve geleceği şekillendiriyor. Samsung Electronics, televizyon, akıllı telefon, giyilebilir cihazlar, tabletler, kameralar, dijital gereçler, ağ sistemleri, hafıza, yarı iletken ve LED çözümleri dünyasını yeniden tanımlıyor. | news.samsung.com