(Institut français Türkiye – Istanbul)’da “Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri”…

Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) ve Institut français Türkiye – Istanbul “Avrupa Arkeoloji Günleri” çerçevesinde 17 – 19 Haziran 2022 tarihleri arasında “Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri” düzenliyor. Herkesin katılımına açık olacak etkinlik Institut français Türkiye’nin İstanbul merkezinde gerçekleşecek.


“Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri”
Etkinlik

Tarih: 17 Haziran 2022 Cuma – 19 Haziran 2022 Pazar
Yer: Institut français Türkiye, Taksim / İstanbul
Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz


Fransa’nın Avrupa Birliği dönem başkanlığı himayesinde toplam 11 kurumun iş birliği ile düzenlenen “Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri”, arkeolojik araştırma kulislerinde olup bitenleri sergi, arkeoloji konulu kitap stantları ve çocuklara yönelik atölyeler ile tanıtmayı amaçlıyor. Etkinlik boyunca ayrıca Fransız Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) yapımı “Tarām-Kūbi Böyle Söylüyor”, “Asurca Yazışmalar” adlı belgesel ile Netflix yapımı “The Dig” adlı filmin gösterimi de yapılacak.


Program

Film Gösterimleri

  • “Tarām-Kūbi Böyle Söylüyor”, “Asurca Yazışmalar” | Cécile Michel, Vanessa Tubiana-Brun | 2020

Tarih: 17 Haziran 2022 Cuma | Saat: 18.30
Yer: Institut français Istanbul Sinema Salonu

  • “Yönetmen Cécile Michel ile Söyleşi”

Moderatörler: Anaïs Lamesa, Martin Godon
Tarih:
17 Haziran 2022 Cuma | Saat: 19.15

  • “The Dig | Simon Stone | 2021

Tarih: 17 Haziran 2022 Cuma | Saat: 20.30


2010 yılından bu yana Fransız Kültür Bakanlığı tarafından Ulusal Önleyici Arkeolojik Araştırma Enstitüsü (Inrap) sorumluluğuna verilen “Ulusal Arkeoloji Günleri” 2019’dan itibaren Avrupa’da Türkiye de dâhil 17 ülke tarafından düzenlenmeye başlanmış ve “Avrupa Arkeoloji Günleri” adını almıştır. Arkeologlar Derneği desteği ile Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde birçok kazı alanı ziyarete açılmıştır.

“Avrupa Arkeoloji Günleri” 2021 yılında 26 ülkede düzenlenerek, 1400 etkinlikle yer almıştır. 2021’de olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin bir çok şehrinde ve Avrupa’da arkeoloji meraklıları, üç gün boyunca arkeoloji dünyasının aktörleri tarafından düzenlenecek birçok etkinlikten oluşan programı izleyebilecek.


Sergi

“Arkeoloji Köyü”

Tarih: 17 Haziran 2022 Cuma – 19 Haziran 2022 Pazar
Saat: 10.00 – 18.00
Yer:
Institut français Istanbul, Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri Salonu


IFEA’da Arkeoloji Bölümü sorumlusu Anaïs Lamesa ve Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği Bilimsel ve Üniversiteler ile İş Birliği Ataşesi Martin Godon tarafından düzenlenen “Türk – Avrupa Arkeoloji Günleri” programını incelemek için web sayfası ziyaret edilebilir.