(RED art istanbul)’da Yeni Sergi: “Tenten İstanbul’da”

RED art istanbul 4 Haziran Cumartesi gününden itibaren kaligrafi sanatçısı Hamid Tolouei Fard’ın “Tenten İstanbul’da” isimli  sergisine ev sahipliği yapıyor. İran’ın en ünlü çağdaş sanatçıları arasında yer alan sanatçı yeni sergisinde, ünlü çizgi roman karakteri Tenten’i çeşitli İstanbul manzaralarında resmediyor.


“Tenten İstanbul’da”
Sergi

Sanatçı: Hamid Tolouei Fard
Tarih: 4 Haziran 2022 Cumartesi – 18 Haziran 2022 Cumartesi
Yer: RED art istanbul, Kadıköy – İstanbul


Dünyanın pek çok şehrinde sergileri gerçekleşen ve müzelerde eserleri yer alan Hamid Tolouei Fard, erken yaşta ustalaştığı kaligrafiyle günümüzün pop kültür öğelerini yeniden yorumlarken, son çalışmalarında Tenten figürünü merkeze koyuyor. 1961’de yayınlanan “Tenten İstanbul’da” filminde karakterin İstanbul’da geçen macerasını farklı bir gözle izleyen sanatçı; kendi gözündeki İstanbul’u Tenten üzerinden anlatma yoluna gidiyor.

Hamid Tolouei Fard, sanatsal yolculuğunu; “14 sene klasik hat eğitimi aldım. 20 yaşından sonra dijital ortamda yeni dünyalar keşfettim. 16 sene boyunca sürekli geliştirmeye çalıştığım sanat kariyerimin şu an ki durağı pop-art. 7 yıldır bu yönde üretimler gerçekleştiriyorum” olarak özetliyor.

Türkiye’de ilk defa yapılacak proje, RED art istanbul aplikasyonu içerisinde yer alan eserlerin dijital çalışmalarını da barındırıyor. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için web sayfası ziyaret edilebilir.


Hamid Tolouei Fard
İran’ın en ünlü çağdaş sanatçıları arasında yer alan ve aynı zamanda bir kaligrafi ustası olan Hamid Tolouei Fard, son dönemde, erken yaşta ustalaştığı kaligrafiyle günümüzün pop kültür ögelerini yeniden yorumluyor. Dünya genelinde birçok kişisel sergi gerçekleştiren Hamid Tolouei Fard’ın eserleri aynı zamanda Berlin, Dubai ve Los Angeles gibi pek çok şehirde önemli koleksiyon ve modern müzelerde sergileniyor.

RED art istanbul
RED art istanbul 2008 yılında Yiğit Aydın ve Mert Aydın tarafından İstanbul’un Anadolu yakasında kurulmuştur. Türkiye’de ki genç çağdaş sanatçıları desteklemek ve çağdaş sanata yön vermek amacıyla yola çıkan RED art istanbul; alanının önemli sanat galerilerinden biri olmakla beraber yurt içi ve yurt dışında pek çok ses getirecek iş yapmıştır. RED art istanbul, dün olduğu gibi bugünde hala kuruluş misyonunu sürdürmektedir.