(Evliyagil Dolapdere)’de Yeni Sergi: “İçerideki Manzara”

Evliyagil Dolapdere, Ümmühan Yörük’ün İstanbul’da gerçekleşecek “İçerideki Manzara” isimli üçüncü kişisel sergisini, 4 Haziran Cumartesi gününden itibaren ağırlıyor. Sanatçının son yıllarda kumaş, elyaf gibi malzemeler kullanarak dikiş ve boyama teknikleriyle ürettiği üç boyutlu yapıtlar, heykeller ve yerleştirmeler sergide bir araya geliyor.


“İçerideki Manzara”
Sergi

Sanatçı: Ümmühan Yörük
Tarih: 4 Haziran 2022 Cumartesi 17 Temmuz 2022 Pazar
Açılış: 4 Haziran 2022 Cumartesi | Saat: 14.00 – 19.00
Yer: Evliyagil Dolapdere, Beyoğlu / İstanbul


“İçerideki Manzara” sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

“Ümmühan Yörük’ün kendi zihninde çileli uğraşlar sonucunda açtığı derin kuyular, sanatçının zihin katmanları arasında kurulan yeni bağlantılar ile eskiyi; sanatçının dünü ile bugününü buluşturarak suların yükselmesini sağlarken hesapsız bir deprem etkisi yaratmaktadır. Geçmiş ile bugünün buluşması, nostalji ve özlem hislerinden çok serinkanlı bir bakışma yaratır. Ölmüş bir çocuğun odasını her gün toplamaya devam etmek istikrarlı bir eylemdir; geçmişi geri getirme çabası içermez. Öznesi olmayan bir cümleyi tekrar telaffuz edebilmenin mümkün olması; bu gönül rahatlığı, bize hikayeyi yeniden, en başından anlatabilme imkanı sağlamaz mı? Bu sayede çocuk zihnimizle kaydettiğimiz tuhaf gerçekliği, aslında artık olmayan varlıkların peşimiz sıra dizilen hayaletleriyle beraber baktığımız bu manzarayı tekrar ve tekrar kendimiz baştan yaratırız.

Zulüm yerine bakış, ihlal yerine akıl, suç yerine af koyarsak oyunun kuralları tamamen değişmez miydi?”

17 Temmuz Pazar gününe kadar sürecek sergi, Evliyagil Dolapdere’de Perşembeden Pazara 11.00 -17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için Müze Evliyagil web sayfası incelenebilir.