(OMM)’un “Maziye Bakma Mevzu Derin” Sergisi 11 Eylül Tarihine Kadar UZATILDI!

Maziye Bakma Mevzu Derin, OMM, Fotoğraf Barış Gültürk, 2021

Odunpazarı Modern Müze’de (OMM) geçen yıl Aralık ayında açılan, birey ve toplum arasındaki ilişkide bireye biçilen rollere, toplumsal normlara dayanan alışkanlıklara ve “öteki”yi tanımlama biçimlerine odaklan “Maziye Bakma Mevzu Derin” isimli karma sergi, 11 Eylül Pazar gününe kadar uzatıldı.


“Maziye Bakma Mevzu Derin”
Sergi

Sanatçılar: Ali Elmacı, Antonio Cosentino, Aydan Murtezaoğlu,
Bengisu Bayrak, Can İncekara, CANAN, Cansu Yıldıran,
Damla Yalçın, Eda Çekil, Fatma Bucak,
Gözde İlkin, Halil Altındere, Hasan Özgür Top,
İhsan Oturmak, Kezban Arca Batıbeki, Manolya Çelikler,
Memed Erdener, Mustafa Boğa, Nancy Atakan, Nilbar Güreş,
Nur Koçak, Olgaç Bozalp, Pınar Yolaçan, Ramazan Can,
Rehan Miskci, Sinan Tuncay, Şener Özmen,Şükran Moral,
Zehra Çobanlı, Zeren Göktani, Zeyno Pekünlü
Tarih: 10 Aralık 2021 Cuma – 11 Eylül 2022 Pazar
Yer: Odunpazarı Modern Müze, Eskişehir


Odunpazarı Modern Müze’nin adını bir kamyon arkası yazısından alan, 31 sanatçıyı bir araya getirdiği “Maziye Bakma Mevzu Derin” sergisi kolektif belleğin bir parçası olarak varlığını sürdüren insanın varoluş mücadelesinde aidiyet, uyum ve meydan okuma kavramlarını inceliyor. “İfade özgürlüğü nedir?” sorusuna da cevap arayan sergide yer alan eserler, geleneksel teknik ve imgeler üzerinden inşa edilen ortak bir paydada buluşuyor.

Sergide yer alan sanatçılar arasında; Ali Elmacı, Antonio Cosentino, Aydan Murtezaoğlu, Bengisu Bayrak, Can İncekara, CANAN, Cansu Yıldıran, Damla Yalçın, Eda Çekil, Fatma Bucak, Gözde İlkin, Halil Altındere, Hasan Özgür Top, İhsan Oturmak, Kezban Arca Batıbeki, Manolya Çelikler, Memed Erdener, Mustafa Boğa, Nancy Atakan, Nilbar Güreş, Nur Koçak, Olgaç Bozalp, Pınar Yolaçan, Ramazan Can, Rehan Miskci, Sinan Tuncay, Şener Özmen, Şükran Moral, Zehra Çobanlı, Zeren Göktan ve Zeyno Pekünlü bulunuyor.

Sergiye paralel olarak Aposto!’nun desteği ile hazırlanan, Türkiye’de toplumsal aidiyet ve birey olmanın tanımları üzerine, OMM Editoryal Direktörü Büşra Erkara’nın sergide işleri yer alan sanatçılarla gerçekleştirdiği podcast serisi, Spotify ve Google Podcast üzerinden dinlenebilir.

Sergi hakkında daha fazla bilgi için bi_özet‘in önceden yer verdiği ilgili haberi incelenebilir:

(OMM)’da Yeni Sergi: “Maziye Bakma Mevzu Derin”