Dünya Çevre Haftasında İklime Uyum ve Dirençli Binalar YEŞİL RAPİDODA Konuşulacak!

Bu yıl 9. kez düzenlenecek olan Yeşil Rapido 2022 Konferansı; Dünya Çevre Haftası’nda, 8 Haziran 2022 tarihinde, MSGSÜ iş birliği ile Mimar Sinan Üniversitesi’nin Fındıklı Yerleşkesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda ve dijital ortamda “İklime Uyum, Eylem ve Binalarda Dirençlilik” temasıyla hibrit gerçekleşecek.


Yeşil Rapido 2022 Konferansı:
“İklime Uyum, Eylem ve Binalarda Dirençlilik”

Tarih: 8 Haziran 2022 Çarşamba
Yer: Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Yerleşkesi,
Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu  / http://www.yesilrapido.com
Katılım: Ücretsiz, Kayıt Gerekli


Kent ölçeğindeki politikalardan bina ölçeğindeki uygulamalara kadar iklime uyum ve dirençlilik konusunun masaya yatırılacağı, örnekler ve çözüm önerilerinin paylaşılacağı Yeşil Rapido 2022, MSGSÜ iş birliği ile gerçekleşecek ve Türkiye’nin ekonomi kanalı Ekotürk’ün Medya Sponsorluğu’nda yapı sektörünün tüm temsilcilerini bir araya getirecek.

İklim krizinin artan ve yoğun şekilde hissedilen etkileri, kentlerde yoğunlaşan nüfusun artan ihtiyaçları gibi karşılaşılan olumsuz koşullarda, kentlerin nasıl bir reaksiyon vereceği tartışma konusu haline geldi. Bu tartışmaların sonucunda gündeme “resilient” Türkçe dilinde “dirençli” veya “esnek” olarak karşılık bulan bir kavram girdi. Dirençli Tasarım Enstitüsü’nün kurucusu Alex Wilson’a göre, esnek tasarım, iklim değişikliğinin neden olduğu aşırı hava olaylarına dayanıklı evler, binalar ve yaşam alanları yaratmayı içeriyor. “Sürdürülebilirlik” kavramı çevresel etki ve kaynakların koruması için önlemlere odaklanırken, dirençlilik; sağlamlığı, iyileşme ve uyum sağlama yeteneğini vurguluyor.

9 yıldır daha yaşanabilir kentler ve sağlıklı yapılı çevreler tasarlamanın önemini sürdürülebilirlik çerçevesinde ele alan Yeşil Rapido, bu yıl “İklime Uyum, Eylem ve Binalarda Dirençlilik” temasıyla hibrit olarak hayata geçiyor. Yeşil Rapido’da yapı sektörünün tüm birimleri; yapı üreticileri, mimarlar, iç mimarlar, peyzaj mimarları, şehir plancıları, mühendisler, müteahhitler, konuyla ilgili akademik kişiler, kamu görevlileri, sivil toplum örgütleri, yapı malzemesi üreticileri, ilgili bölümlerin öğrencileri ve sürdürülebilirlik algısı yüksek ilgililer fiziksel ve çevrim içi platformda bir araya gelecek.

“İklime Uyum, Eylem ve Binalarda Dirençlilik” temasıyla MSGSÜ Fındıklı Yerleşkesi, Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu‘nda gerçekleştirilecek olan “Yeşil Rapido”ya katılmak için www.yesilrapido.com web sitesi üzerinden kayıt formu doldurularak başvuru yapılabilir.