(SANATORIUM)DAN Bağımsız Sanat Oluşumlarına Davet: “Spring Call”

SANATORIUM, Juma binasındaki sergi alanını paylaşmak ve bir destek yapısı oluşturmak amacıyla Türkiye genelindeki bağımsız sanat oluşumları, sanatçı kolektifleri ve inisiyatifleri için “Spring Call: Bağımsız Sanat Oluşumlarına Davet” başlıklı çağrı yapıyor. Çağrı için son başvuru tarihi 17 Temmuz Pazar günü.


“Spring Call: Bağımsız Sanat Oluşumlarına Davet”

Zoom Buluşması: 21 Mayıs 2022 Cumartesi
Son Başvuru Tarihi: 17 Temmuz 2022 Pazar
Seçilen Projenin Duyurulması: 30 Ağustos 2022 Salı
Sergi Tarihleri: Mart – Nisan 2023


2010’da bir sanatçı inisiyatifi olarak kurulan SANATORIUM, daha sonra bir galeriye dönüşerek birçok ulusal ve uluslararası fuara katılma ve küratörlü grup sergilerine ev sahipliği yapma fırsatı bulmuştur. Galerinin ana amaçlarından biri, düşünmeye ve araştırmaya alan sunan bir platform olarak hizmet vermektir.

SANATORIUM, 4 ayrı konuda destek sağlayarak bağımsız sanat oluşumlarının gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlıyor: 

  • Mekân desteği: Juma binasındaki fiziksel sergi alanının paylaşımı
  • Sergi yapma konusunda rehberlik ve deneyim paylaşımı
  • Üretim ve sergi kurulumu için finansal destek
  • İletişim desteği

“Spring Call” bağımsız sanat oluşumları için bir alan ve destek mekanizması sağlayarak Türkiye’den yükselen sanatçı, yazar ve küratörleri teşvik ediyor. Bu davet aracılığıyla bağımsız sanat oluşumlarının çalışmalarına erişimin İstanbul’un çağdaş sanat ortamında ve yurt dışında genişletilmesi hedefleniyor.

Bu yıl, Protocinema Kurucu Direktör ve Küratörü Mari Spirito, “Spring Call” açılış sergisi için nitelikli bir öneriyi seçmek ve bir bağımsız sanat oluşumuna rehberlik etmek üzere jüri üyesi olarak görev yapacak. Başvurular 17 Temmuz Pazar gününe kadar devam edecek ve seçilen proje 30 Ağustos Salı günü açıklanacak. Mari Spirito ve SANATORIUM ekibi, başvuru sürecinin bir parçası olarak 21 Mayıs Cumartesi günü tüm sanat oluşumlarının katılımına açık çevrim içi bir toplantı düzenleyecek. Bu toplantı, başvuru sürecinin yanı sıra sanat oluşumlarının gelişimi ve sürdürülebilirliği hakkındaki soruları da kapsayacak. Seçilen sergi önerisi, Mart – Nisan 2023’te SANATORIUM‘un İstanbul Karaköy Juma binasındaki mekânında sergilenecek.

Başvuru koşulları hakkında ayrıntılı bilgi almak için web sayfası ziyaret edilebilir.