6. (Heritage İstanbul) Üç Gün Boyunca Ziyaretçileriyle BULUŞTU!

Emre Arolat, Banu Uçak, Handan İnci Elçi

Avrupa’nın önde gelen kültür mirası fuarı 6. Heritage İstanbul, üç günlük programının ardından tamamlandı. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen fuarda, alanında uzman isimler ağırlanarak, kamu ve özel kurum yetkililerinin atölye çalışmalarına, konferans ve panellere yer verildi.

Restorasyon, arkeoloji, müze, teknoloji fuar ve konferansı Heritage İstanbul  üç günlük yoğun takviminde, alanında uzman isimlere, kamu ve özel sektörün önemli temsilcilerine, akademisyenlere, kültür mirasının çıkartılması ve korunması konusunda örnek çalışmalar yürüten belediyelerinin yetkililerini ve dünyaca tanınmış müze, kütüphane mimarlarına ev sahipliği yaptı.

Heritage İstanbul ikinci günde, TÜRSAB Bilgi Teknolojileri ve Medya İletişimi Grup Başkanı Mesut Kanat’ın moderatörlüğünde “TÜRSAB: Kültür Mirası ve Turizm” konulu panel düzenledi. Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun ile birlikte panelde konuşmacı olarak yer alan tarihçi, Akademisyen, Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Akdeniz’in medeniyetler merkezi olduğunu belirterek, Türkiye’nin muhteşem bir diller haritası olduğunu altını çizdi. Ortaylı, konuşmasında Osmanlı’dan Cumhuriyet’e arkeoloji bilimi ile ilgili konularda açıklamalarda bulundu. İkinci günün bir diğer konuğu ise “Geçmişten Geleceğe Hikayeler” bölümünde mimar, Atelier Brückner kurucu ortağı Shirin Frangoul-Brückner‘di.

Mesut Kanat, İlber Ortaylı, Aytaç Coşkun

Üçüncü günün panelinde “Tarih Belediyeler” konusu altında Arkeolog, Arkeoloji ve Sanat Yayınları Başkanı Nezih Başgelen moderatörlüğünde, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Amasra Belediye Başkan Recai Çakır bir araya geldi.

Olcay Aydemir, Sinan Genim, Kemal Kutgün Eyüpgiller, İlknur Adak, Necmettin Elmastaş, Abdülkadir Yalvaç

“Uluslararası Kütüphaneciler Birliği” panelinde Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphane Direktörü Tuba Akbaytürk Çanak moderatörlüğünde “IFLA’ının Yeniden Yapılandırılması ve Sürdürülebilirlik” başlıklı oturum gerçekleşti. IFLA Başkanı Barbara Lison ve MEF Üniversitesi Kütüphane Direktörü Ertuğrul Çimen oturumda konuşmacı olarak yer aldı. Diğer bir oturumda ise yüksek Mimar, Editör, Danışman Banu Uçak moderatörlüğünde, Tasarımcı ve EAA-Emre Arolat Architecture Kurucu Ortağı Emre Arolat ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi dinleyicilerle bir araya geldi.


TG Expo 
2008 yılında “Think Global – Küresel Düşün” mottosuyla sektörde engin tecrübeye sahip profesyoneller tarafından uluslararası standartları Türkiye’ye kazandırmak amacıyla kurulan TG Expo Uluslararası Fuarcılık A.Ş. birçok ilki gerçekleştirerek Türk fuarcılık sektörünün gelişimine destek veren yenilikçi bir marka olmuştur. Dünyanın en büyük fuar organizatörlerinin uluslararası çatı derneği olan UFI ve dünya çapındaki kongre ve uluslararası toplantılar sektörünün en önemli birliklerinden biri olan ICCA’ya üyelikleri bulunan TG Expo, T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan yurt dışı fuarların milli katılım organizasyonlarını gerçekleştirmek üzere akredite bir şirkettir. 5 kıtada 35’ten fazla ülkede bireysel ya da milli katılım organizasyonları ve Türkiye’de ana organizatörlüğünü üstlendiği fuarlar ile Türk firmalarının uluslararası pazarlarda ürünlerini tanıtmalarını ve ticaret hacimlerini genişletmelerini sağlamaktadır.

TG Expo, sağlık, mobilya, inşaat, enerji gibi sektörlerde dünyanın en önemli uluslararası fuarlarının Türkiye katılımını üstlenmektedir. Fuara kadar olan tüm süreçlerde danışmanlık, teşviklerle ilgili bilgilendirme ve takip, nakliye, konaklama, seyahat ve vize alımına ilişkin bilgilendirme ve yönlendirmeler verdiği hizmetler arasındadır. Fuarcılık alanında profesyonel ekibiyle, ihracatçı firmalara uluslararası standartlarda fuarcılık deneyimi sunar. Türkiye’de birçok ilki gerçekleştirmiş olan TG Expo tarafından düzenlenen Heritage projeleri arasında, Heritage İstanbul, Heritage Middle East yer alıyor. Ayrıca İstanbul Art Show, Güzellik&Bakım, Solar İstanbul gibi birçok uluslararası markaların sahibidir.