(MAA – Melike Altınışık Architects) “Seul Robot & AI Museum l RAIM Hologram-MAA” Projesiyle Güney Kore’de!

Güney Kore’nin başkenti Seul’de, Architecture Design Institute of Korea (ADIK) ev sahipliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen “Archi-Collection” Sergi ve Müzayedesi’ne 30 seçkin eser ile katılan uluslarası on yedi mimar arasında MAA – Melike Altınışık Architects de “Seul Robot & AI Museum l RAIM Hologram-MAA” projesi ile yer alıyor. 


2022 Archi-Collection
RAIM HOLOGRAM-MAA
Sergi

Tarih: 07.05.2022 – 27.05.2022
Yer: Posco The SHARP Gallery 3F |Seul, Güney Kore
Sergi Organizasyonu: ADIK – Architecture Design Institute of Korea
Proje Adı: RAIM HOLOGRA-MAA
Proje: Melike Altınışık Architects-MAA
Tasarım: Melike Altınışık
Kreatif Medya Lideri: Bengü Özmutlu
Görsel Tasarım Ekibi: Bengü Özmutlu, Ece Tunca
Mimari Asistan: Umut Kapdağ
Jenerik Ses: Single Moment – Prigida, Elite Alliance Music; Epic Elite (Music Publishing), https://www.patreon.com/posts/50844357


2018 yılında 1.’si düzenlenen Archi-Collection sergisi bu yıl da “Mimari tasarım mirasını keşfetmek, gelecek nesillerdeki değerini ortaya çıkarmak, mimari tasarım konusunda toplumu bilinçlendirmek ve bireylerin bu mirasa sahip çıkabileceği bir kültür oluşturmayı” hedefliyor. Archi-Collection, aynı zamanda çağdaş mimarlık tarihindeki anlamlı eserleri tanıtmayı ve ilk Kore Mimarlık Müzesi için özel arşivler oluşturmayı amaçlıyor. 

7 Mayıs 2022’de Melike Altınışık‘ın konferans sunumu ile kapılarını ziyaretçilerine açan “Archi-Collection” etkinliğine Álvaro Siza, Christian de Portzamparc, Daniel Libeskind, Jeongjoon Lee, Eun Young Yi, Seogoo Heo, Steven Holl gibi dünyaca ünlü mimarların eserlerinin yer aldığı Mimari Müzayedesi ile devam edildi. Sergi, 7 Mayıs – 27 Mayıs 2022 tarihleri arasında bir ay boyunca Seul’deki POSCO The Shape Gallery‘de ziyaret edilebilecek.

Müzayededen elde edilecek gelir çeşitli yardım kuruluşlarına bağışlanacak. Ayrıca çocuklar için organize edilen “the Good Neighbors” etkinliği, Architecture Design Institute of Korea (ADIK) tarafından desteklenecek.

Melike Altınışık Architects-MAA çalışmayı şöyle aktarıyor:

Görünmez Anların Zamansız Skenografisi”

RAIM’ın kendi evreninde sergilediği deneysel performans, hikayesini görünmeyen anların zamansız skenografisi ile anlatıyor. 

Şimdi performans zamanı! 

Her şey bir anda başlar, bir anda biter, aslında başlar ve biter sanılan her zamanda birbirine tutunmuş ‘anıları’ söyler. Tüm bu anlar, çevresinde var ettiği her şeyi eriterek bir iz gibi keşfe çıkar.