(Decollage Art Space)’in Yeni Sergisi: “Le Voyage”

Resul Aytemür, Beşiktaş Balık Pazarı/Peynirci 2013

Mimar Viktoria Şahin kuruculuğunda hayata geçen Decollage Art Space, yeni sergisi “Le Voyage” (Yolculuk) ile baharı karşılamaya hazırlanıyor. 19. yüzyılın önemli Fransız şairlerinden, modernist estetiğin habercisi Charles Baudelaire’in aynı isimli şiirinden ilham alan “Le Voyage” başlıklı sergi, 11 Mayıs Çarşamba gününden itibaren Modern Türk resminin usta sanatçılarını bir araya getiriyor.


“Le Voyage” (Yolculuk)
Sergi

Sanatçılar: Selim Turan, Adnan Varınca, Avni Arbaş, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Burhan Uygur, Süleyman Saim Tekcan, Mustafa Pilevneli, İbrahim Örs, Fevzi Karakoç, Haşim Nur Gürel, Dilek Işıksel, Resul Aytemür, Mahmut Karatoprak, Kemal Önsoy, Mahir Güven, Bubi, Gülten İmamoğlu, Mehmet Güler, Atilla Atala, Meliha Sözeri
Tarih:
11 Mayıs 2022 Çarşamba – 30 Haziran 2022 Perşembe
Saat: 12.00 – 19.00
Yer: Decollage Art Space, Kadıköy / İstanbul


Genç ve yeni nesile sanatı sevdirmek, sürdürülebilir bir sanat ortamı yaratmak ve multidisipliner üretim alanını desteklemek amacıyla hayata geçen Decollage Art Space’in Fransızca’da “yükseliş” anlamına gelen ismiyle de diyaloğa geçen sergi, Türk sanat tarihine iz bırakmış pek çok sanatçının resim ve heykellerini izleyiciyle buluşturmayı hedefliyor.

“Le Voyage” sergi tanıtım metninde şöyle açıklanıyor:

“Yolculuk teması pek çok yazarın, sanatçının üretimlerinde önemli bir esin noktası olarak karşımıza çıkar. Bu serginin de odağını oluşturan tema, sanatçıların yolculuk kavramına kendi perspektiflerinden bakışlarını bir araya getiriyor. Doğa tasvirleri, natürmortlar, at figürleri, peyzajlar, günlük yaşamdan sahneler ve portrelerin konu olduğu resimlerin yanı sıra heykellerin de yer aldığı sergi, sanatseverleri bir yolculuğa davet ediyor.

Bir yolculuk yapalım, buharsız ve yelkensiz! Bu sıkıcı zindanı biraz ışıtmak için.

Ufkun çerçevesine tuval gibi gerilmiş zihnimize, ne görüp geçirdiniz resmedin. Deyin, neler gördünüz?

Charles Baudelaire’in “Le Voyage” şiirinden alıntı.”

Serap Atala’nın danışmanlığındaki sergide yer alan sanatçılar; Selim Turan, Adnan Varınca, Avni Arbaş, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Burhan Uygur, Süleyman Saim Tekcan, Mustafa Pilevneli, İbrahim Örs, Fevzi Karakoç, Haşim Nur Gürel, Dilek Işıksel, Resul Aytemür, Mahmut Karatoprak, Kemal Önsoy, Mahir Güven, Bubi, Gülten İmamoğlu, Mehmet Güler, Atilla Atala ve Meliha Sözeri.

Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için web sayfası ziyaret edilebilir.