(Yapı Kredi Müzesi) 30. Yılını “Ölümsüz Yüzler” Sergisiyle KUTLUYOR!

Ölümsüz Yüzler

Yapı Kredi Müzesi 30. yılını, Uluslararası Müzeler Günü’ne özel hazırlanan “Ölümsüz Yüzler” isimli sergi ile kutlayacak. Sergi, 16 Mayıs Pazartesi gününden itibaren Yapı Kredi Kültür Sanat’ın birinci katında bulunan Yapı Kredi Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak.


“Ölümsüz Yüzler”
Sergi

Küratör: Nihat Tekdemir
Tarih:
16 Mayıs 2022 Pazartesi – 27 Kasım 2022 Pazar
Yer: Yapı Kredi Kültür Sanat, 1. Kat, Beyoğlu / İstanbul
Katılım: Herkese Açık, Ücretsiz


Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından 18 Mayıs 2022 Uluslararası Müzeler Günü’nün teması “Müzelerin Gücü” olarak belirlenmişti. Bu temadan ilham alınarak hazırlanan “Ölümsüz Yüzler” sergisi; İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve VKV Sadberk Hanım Müzesi koleksiyonlarından seçilen mermer heykeltıraşlık eserleri ile Yapı Kredi Müzesi koleksiyonunda yer alan portre betimli sikkeleri bir araya getiriyor.

Sergilenen eserlerin hükümdar, tanrı/tanrıça ve kahraman betimleri olmak üzere üç ana grupta sunulduğu sergide, mitolojik karakterler ve gerçek kişilerin yanı sıra sanat eserleriyle ölümsüzleşen yontucu ve darpçıların da hikâyesi ele alınıyor. Küratörlüğünü Nihat Tekdemir, koordinatörlüğünü ise Derya Sayın’ın yaptığı serginin bilimsel danışmanı Buket Akçay Güven. Serginin tasarımını ise Sergikur üstleniyor.

27 Kasım Pazar gününe kadar sürecek “Ölümsüz Yüzler” isimli sergi hakkında ayrıntılı bilgi için web sayfası ziyaret edilebilir.