(Versus Art Project) “Dip Dalga” İsimli Sergisiyle SENKRONDA!

Alper Aydın, Phreatic, 2015

Versus Art Project, SENKRON 2022’ye 21 Nisan Perşembe gününden itibaren beş sanatçının işlerinden oluşan “Dip Dalga” isimli çevrim içi bir seçki ile katılıyor. Sergi, dijital hareketli görüntülerin çağdaş sanat alanında kapladığı/açtığı yeri düşünmeye davet ediyor.


“Dip Dalga”
Sergi

Sanatçılar: Alper Aydın, Sena Başöz, Yelta Köm,
Metehan Özcan, Sibel Horada
Tarih: 21 Nisan 2022 Perşembe  – 22 Mayıs 2022 Pazar
Mecra: Çevrim içi


“Dip Dalga” sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

Alper Aydın, Sena Başöz, Yelta Köm, Metehan Özcan, Sibel Horada’nın işlerinden oluşan ‘Dip Dalga’ başlıklı çevrim içi video seçkisi, günümüzde dijital teknolojinin sanat ve hayat arasında kurduğu bağa dair tespit ve tahayyüllerden yola çıkıyor. Gösteri olarak videonun popülerliğinden sıyrılıp şiir, öykü, resim, heykel, sinema ve belgeselle ilişkileri bağlamında sanat olarak videonun potansiyellerinin peşine düşüyor.

Versus Art Project,  SENKRON için seçimini yaparken yıl boyu süren dijital sanat tartışmalarını dikkate aldı. Sanal gerçekliğin, yapay zekânın, büyük verinin, NFT’lerin yani teknolojinin hükümdarlığında, sanatın yaşamla ve bedenle ilişkisi üzerine düşündü. Salt kendini ‘gösteren’ imgelerin ‘gösterişinden’ uzaklaşıp ‘görüyorum’ diyen videografik çabaları araştırmaya yöneldi. Kamerayı dışarı çıkarma, kendine çevirme, ana, olaya, akışa, özellikle de insani olmayan unsurlara, en küçük, hafif ve kırılgan olanlara bakma gibi gayretlerin izinde, tekniğin dünyaya dokunmanın yolu olarak kullanıldığı işleri bir araya getirdi.(…)”

22 Mayıs Pazar gününe kadar sürecek çevrim içi video seçkisini izlemek için web sayfası ziyaret edilebilir.