“İyilik İçin Tasarla” Yarışmasının Başvuruları İçin Son Gün 30 Nisan!

Türkiye Tasarım Vakfı, Esenler Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi, Haytap Hayvan Hakları Federasyonu, İstanbul Üniversitesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Marmara Belediyeler Birliği iş birliği ile düzenlenen, “İyilik İçin Tasarla” yarışmasına başvurular 30 Nisan Cumartesi gününe kadar devam ediyor.


“İyilik İçin Tasarla”
Öğrenci Yarışması

Yarışma Duyurusu: 9 Şubat 2022 Çarşamba
Son Soru Sorma Tarihi: 30 Nisan 2022 Cumartesi
Jüri Değerlendirme Toplantısı: Mayıs 2022
Ödül Töreni ve Sergi: Daha sonra açıklanacaktır.


Hayvanların refah içinde yaşam koşullarına erişmesini sağlamak adına kurgulanan “İyilik İçin Tasarla” Projesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda gerçekleştirilecek ve proje kapsamında bir tasarım yarışması düzenleniyor. Bu süreçte projeye katılan öğrencilerin, hayvanların günlük alışkanlıklarına dair bir bakış açısıyla beraber duyarlılık kazanması ve tasarım becerilerini geliştirmeleri amaçlanıyor.

Yarışma; İstanbul ili içinde temel eğitim seviyesinde öğrenim gören 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerini, yaşadıkları çevredeki hayvanların günlük yaşamlarını gözlemleyerek hayvanların ihtiyaçlarını karşılarken yaşamlarını kolaylaştıracak, özgün, yenilikçi, geliştirilebilir yaşam alanları tasarlamaya davet ediyor. Yarışma ile tasarımın hayata kattığı pozitif değerin öğrencilerin gözünden de anlaşılması hedefleniyor. Yarışmada kuş, kedi ve köpek olmak üzere üç kategori bulunuyor.

Jüri Üyeleri 

  • Doç. Dr. Ebru Erdönmez (İstanbul Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi)
  • Prof. Dr. Gülname Turan (İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi)
  • Asuman Güzelce (İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü)
  • Oral Göktaş (Yüksek Mimar, So? Mimarlık)
  • Mevce Çıracı (Endüstriyel Tasarımcı, Fields Studio)

Danışman Jüri Üyeleri 

  • Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Pehlivan (Haytap)
  • Serdar Öztürk (Veteriner Hekim, Esenler Belediyesi)

Ödüller

  • Her kategoride 10 iyi tasarımın proje sahipleri 2.000 TL değerinde hediye çeki ile ödüllendirilecektir.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgiye  www.iyilikicintasarla.com adresinden ulaşılabilir.


Türkiye Tasarım Vakfı
Tasarım odaklı yaklaşım ile Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen Türkiye Tasarım Vakfı 2016’dan bu yana faaliyet gösteriyor. Genç tasarımcıların gelişimlerine destek olmak ve nitelikli tasarımın üretilmesine zemin hazırlamak amacıyla birçok çalışma yürütülüyor. Bu çalışmalar arasında tasarım odaklı video içerik platformu iskele.co ve farklı tasarımcıların yazılarının yayımlandığı İskele Blog yer alıyor. Ayrıca tasarımın farklı alanlarından süreli ve süresiz birçok yayının bir araya getirildiği “Tasarım Kütüphanesi” herkese açık bir çalışma ortamı sunuyor.

Detaylı bilgi için: www.turkiyetasarimvakfi.org