(Bozlu Art Project)’te Yeni Sergi: “Biraz Öncesi”

Evren Erol, Biraz Öncesi-No.1, 2022

Evren Erol’un “Biraz Öncesi” isimli sergisi, 17 Mayıs Salı gününden itibaren Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda ziyaretçilerle buluşacak.


“Biraz Öncesi”
Sergi

Sanatçı: Evren Erol
Tarih: 17 Mayıs 2022 Salı – 18 Haziran 2022 Cumartesi
Yer: Bozlu Art Project Mongeri Binası, Şişli / İstanbul


Evren Erol, Bilge Karasu’nun “Asıl mutluluk bu olsa gerek, ulaşmaya can attığımızın biraz öncesi” cümlesinden yola çıkarak “Biraz Öncesi” isimli sergisi ile mutluluğa ulaşma sürecini deneyimletiyor. Mutluluğu değil; ulaşma sürecini aktaran sergi, tanıtım metninde şöyle açıklanıyor:

‘Hep eksikler yaşayacaksın – ve hep, fazlalıklar… Yaşamın bu olacak işte: eksik-fazla’ diyor Oruç Aruoba Evren Erol’un sergisinin düşünsel kurgusunun dayandığı ‘de ki işte’ kitabında. Sergideki figürler, duruyor, düşünüyor ve yürüyor… Hareket halindeler ama ‘henüz’ var(a)mamışlar. Mutluluğun, neşenin kıymetini asıl acı çektiğimizde, üzüldüğümüzde anlamıyor muyuz? Hep iyilik hali yok. O yüzden bu sergi de size sonsuz bir umut ya da mutlu son vaat etmiyor, yalan sözler vermiyor. Evren Erol’un heykelleri gibi hayatta heyecan duyuyoruz, yükseliyoruz, bölünüyoruz, parçalanıyoruz, sonra tekrar süreçlere başlıyoruz.

Heykeller, hayatta yaşadığımız süreçler gibi, sergi mekânında oda oda uçuştan düşüşe, maviden siyaha doğru geçiyorlar. Olduğunu düşündürüldüğümüz hedefler önemli değil; hiçbir zaman bir bütün de olmayacağız. Sadece ‘farkında’ olmak yeterli bu hayat için, diyor sanatçı. Ben kimim, parçalarım nerede, köklerim nerede, bu heykeller gibi onlardan sıyrılmak için bir hareket etmek istiyor muyum? (…)”

“Biraz Öncesi” 18 Haziran Cumartesi gününe kadar Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda izlenebilir. Sergi hakkında bilgi almak için web sayfası ziyaret edilebilir.


Evren Erol
Evren Erol, ING Bank, Allianz, HSBC Bank, OMM Odun Pazarı Modern Müze, Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu gibi kurumsal ve kişisel birçok koleksiyonda, kamusal alanda eserleri yer alır. Son kişisel sergisini New York’ta bulunan Arsham Fieg Gallery’de “Butterfly Effect” başlığı ile açan Evren Erol, çalışmalarını Bodrum Muğla’da sürdürmektedir.

Sanatı, var olan gerçekliğe alternatif bakma yöntemleri geliştirebilmek noktasında, sanatçıya sonsuz özgürlük alanı yaratan kendini ifade etme ve sorgulama dili olarak gören sanatçı heykellerini, koşullara göre kendi varoluşunu biçimleyen düşünce ve kavramların, bilinçaltında yer alan değişimin yansıması olarak tanımlar.