[Kitap]: Architects on Dwelling

Mackintosh Mimarlık Okulu Mimarlık Bölüm Başkanı Christopher Platt’in editörlüğünü yaptığı “Architects on Dwelling” kitabı Park Books tarafından yayınlandı.


“Architects on Dwelling”

Editör: Christopher Platt
Katkıda Bulunanlar: Simon Henley, Stephen Hoey, Graeme Hutton, Henry McKeown, Ian Alexander, James Mitchell, Stacey Philips, Christopher Platt, Adrian Stewart, Dick van Gameren ve Miranda Webster
Yayınevi: Park Books
Dil: İngilizce
Çıkış Tarihi: 
2022
Sayfa Sayısı:
160
Boyut: 17 x 24 cm


Mimarlık üzerine yazılan kitapların çoğu mimari çıktının kendisine odaklanırken, Architects on Dwelling bu çıktının nasıl yaratıldığı konusu üzerinde duruyor. Mimarlar her türlü konutu tasarlamak için, hem fikir birikimlerinden hem de bu tür yapıların sakinleri olarak kendi deneyimlerinden yararlanıyor. Bu kitap, mimarların yaşadığımız yerleri nasıl tasarladığını ve bu yerlerin yaşam tarzı ve kişisel zevkin ötesinde yaşama biçimlerimizi nasıl etkilediğini araştırıyor. 

Kitap Simon Henley, Stephen Hoey, Graeme Hutton, Henry McKeown, Ian Alexander, James Mitchell, Stacey Philips, Christopher Platt, Adrian Stewart, Dick van Gameren ve Miranda Webster‘ın katkılarıyla hazırlandı. Çoğu İskoçya merkezli mimarlar ve Glasgow Sanat Okulu akademisyenlerinden oluşan yazar kadrosu denemelerinde genel olarak örnek bir binaya odaklanarak mimarların tasarım kararlarını açıklıyor. Çeşitli görsellerle desteklenen bu makaleler, mimarların motivasyonlarını araştırırken projelerini de takdir ediyor. 

Bir bütün olarak ele alındığında, Architects on Dwelling, yaşadığımız yerin refahımız için ne kadar önemli olduğunu ve mimarların genel olarak yapılı çevreyi ve özel olarak konutları yaratmadaki sosyal sorumluluklarını hatırlatmayı amaçlıyor. 

Architects on Dwelling hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.