(Depo İstanbul)’da Sergi: “Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar”

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Süreli Yayınlar Koleksiyonları’nın yıllık düzenleme ve temizlik çalışmaları, İstanbul 2021

Depo İstanbul, Türkiyeli ve İsveçli sanatçıların, Kadın Eserleri Kütüphanesi arşivini merkezine alan sanatsal araştırmaları sonucunda ürettikleri işleri, “Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar” isimli sergi ile 30 Nisan Cumartesi gününe kadar bir araya getiriyor.


“Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar”
Sergi

Sanatçılar: Larissa Araz, Petra Bauer, Şafak Şule Kemancı,
Ays Alayat, Özge Açıkkol, Elin Strand Ruin
Tarih: 17 Mart 2022 Perşembe – 30 Nisan 2022 Cumartesi
Yer: Depo İstanbul, Tophane / İstanbul


Proje kapsamında Kadın Eserleri Kütüphanesi‘ne davet edilen üçü İsveç’ten, üçü Türkiye’den olmak üzere toplam altı sanatçı, arşiv araştırmalarını yaptı. Sanatçılar, Türkiye’deki kadın hareketi, küratöryel araştırma pratikleri ve arşivin düzeni ile içeriğine odaklanan yoğun bir araştırma ve tartışma sürecinin ardından, sergideki işler üzerinde çiftler hâlinde çalışmaya başladı. Coğrafi ve kültürel ayrımların yanı sıra sanatçılar, feminist pratiğe farklı yaklaşımları ve kişisel bağlantılarını kesiştirmenin yollarını da buldu.

Sürecin ardından ortaya çıkan sergideki üç yerleştirme, arşivde yer alan görseller, mektuplar ve gazete kupürleriyle beraber, arşiv binasının çevresindeki mekân ve topluluklar arasında kurulabilecek ilişkilere odaklanıyor. Sanatçılar, arşiv ve çevresinde hikâyelerine rastladıkları kişilere söz vererek, geçmişten nelerin geriye kaldığını ve kimlerin yansımalarının açığa çıkarılabileceğini sorguluyor. Toplumsal cinsiyet, ırk, sınıf, cinsel yönelim ve engelliliğin rolü ve kesişimlerinin geniş etkilerine dikkat çeken “Kadın Arşivlerinden Yansıyanlar”, feminist, sanatsal ve arşivsel pratikleri kapsayan güncel çalışmalara katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Sergi; İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı ve Depo iş birliğinde, İsveç Enstitüsü tarafından desteklenen Equal Spaces projesi kapsamında gerçekleşiyor.

Depo İstanbul pazar ve pazartesi hariç her gün, saat 11.00-19.00 arası ziyaret edilebilir. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için web sayfası incelenebilir.