Bodrum’da “Blue Exile Art Project” Kapsamında Su Altı Sergisi!

Fotoğraf: Tunç Cambazoğlu

Bodrum Belediyesi, Bodrum Deniz Müzesi, Rotary 2440. Bölge ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü’nün çalışmalarıyla, su altını sanat galerisi olarak kullanarak kültürel ayak izi oluşturacak, yörenin su altı kültürünü, turizmini destekleyecek ve deniz kültürünü çoğaltacak olan “Blue Exile Art Project” isimli sürdürülebilir bir proje başlatıldı. Bodrum’da her sene farklı bir tema etrafında şekillenecek proje; 2022 yılında “Sular Yükseliyor” teması altında düzenlenecek.


Su Altı Sergisi

Sanatçılar: Ahmet Hıdır, Bağdagül Demirtürk, Betül Karakaya,
Birge Betil, Burcu Karabey, Emine Türk, Esra Sağlık, Güliz Pirge,
Gülperi Penha Angın, Handan Gaga Kasser, İnci İyibaş,
İnci Lakay, İrfan Aydın, İris Noyan Pala, Mehmet Kutlu,
Mustafa Canyurt, Müge Kesim, Nilgün Boyacıgil,
Nurten Nurlu, Saba Baner, Samet Aygün, Sibel Hepsayar,
Tarık Kartal, Tevfik Karagözoğlu, Toprak Sencer

Tarih:
20 Mayıs 2022 Cuma – 20 Ağustos 2022 Cumartesi
Dalış noktası: Karaada, Bodrum / Muğla


Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü Kurucu Başkanı Şule Kükrer koordinatörlüğünde yürütülen proje, Bodrum’da yaşayan birbirinden farklı dinamiklere sahip yirmi beş seramik / heykel sanatçısı ile mavilerin derinliklerinde sanat-mekân anlayışına farklı bir bakış açısı getiriyor.

meRQez Art’ın ana sponsor; Bodrum Belediyesi, Rotary UR 2440. Bölge, Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü, Bodrum Ticaret Odası, IMEAK DTO Bodrum Şubesi, Bodrum Tanıtma Vakfı, Bodrum Dalış Okulları, BOSAV, Bodrum Yerel Sanatçıları ve Rotary Dalış Hobi Grubu‘nun proje ortağı olduğu organizasyonda; su altında sergi, belgesel gösterimleri, deniz sohbetleri ve karada fotoğraf – eser sergileri yer alacak.

Üç kısımdan oluşacak projenin ilk etkinliği, 20 Mayıs Cuma günü başlayacak. Etkinlikte Bodrum’da yaşayan 25 sanatçının eserleri, Bodrum açıklarındaki Karaada dalış noktasından su altına indirilecek. Dalış okullarının desteği ile eserler, su altında 20 Ağustos’a kadar ziyarete açık olacak.

Heykeller ve izleyicinin, denizin birer parçası haline geleceği sergide yer alan sanatçılar; Ahmet Hıdır, Bağdagül Demirtürk, Betül Karakaya, Birge Betil, Burcu Karabey, Emine Türk, Esra Sağlık, Güliz Pirge, Gülperi Penha Angın, Handan Gaga Kasser, İnci İyibaş, İnci Lakay, İrfan Aydın, İris Noyan Pala, Mehmet Kutlu, Mustafa Canyurt, Müge Kesim, Nilgün Boyacıgil, Nurten Nurlu, Saba Baner, Samet Aygün, Sibel Hepsayar, Tarık Kartal, Tevfik Karagözoğlu ve Toprak Sencer.


Belgesel Gösterimi ve Deniz Sohbetleri

Tarih: 20 Mayıs 2022 Cuma – 23 Mayıs 2022 Pazartesi
Yer: Cinemaximum Sinema Salonları


İkinci kısımda 20 – 23 tarihlerinde film yönetmeni Dr. Mert Gökalp‘in deniz canlılarını anlattığı belgesel gösterimleri, Cinemaximum Sinema Salonlarında gerçekleşecek. Aynı tarihlerde STS Bodrum Yelkenli Okul Gemisi‘nde Denizcilik Meslek Yüksek Okulu’ndan Prof. Dr. Tuncay Kuleli ve su altı arkeoloğu Aşkın Cambazoğlu ile deniz sohbetleri gerçekleşecek.


Su Altı Fotoğraf ve Heykel Sergisi

Sanat Danışmanı: Tao Ulusuoy
Sanatçılar:
Mert Gökalp, Tunç Cambazoğlu
Tarih:
1 Eylül 2022 Perşembe – 10 Eylül 2022 Cumatesi
Yer: meRQez Art Gallery,  Bodrum Yat Kulübü, Bodrum / Muğla


Projenin üçünü kısmında Su altı Fotoğraf Sanatçıları Dr. Mert Gökalp ve Tunç Cambazoğlu‘nun su altında fotoğrafladıkları çalışmaları, sanatçıların metinleriyle birlikte 1-10 Eylül 2022 tarihleri arasında meRQez Art’ta sergilenecek. Sanat danışmanlığını Tao Ulusuoy‘un üstlendiği sergide, ayrıca Karaada denizindeki eserler de sergiye dâhil olacak.

Proje ve etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi için Bodrum Deniz Müzesi web sayfası ziyaret edilebilir.