(Kahve Dünyası)’nın Güncel Sanat Projesi Yanköşe’nin Yedinci Sergisi: “Origami Geyik”

Kahve Dünyası’nın 2017 yılında hayata geçirdiği, kâr amacı gütmeyen sanat platformu Yanköşe, Şubat-Ağustos 2022 tarihleri arasında sokak sanatçısı No More Lies’ın “Origami Geyik” isimli çalışmasını Kabataş’ta ağırlıyor. Geçen sene dünyanın pek çok yerinde çıkan ve önü alınamayan orman yangınlarından yola çıkarak hazırlanan eser, Kahve Dünyası’nın Kabataş mağazasının yanındaki iki duvarda, üstünden güneş ışınları sızan bir ormanı ve kâğıttan yapılmış bir geyiğin yanışını sergiliyor.

Kahve Dünyası’nın güncel sanat projesi Yanköşe; beklenmedik ve deneysel güncel sanat eserleri üreten sanatçılara ifade alanı açmaya devam ediyor. Her sene kamusal alanda yer alacak iki projeye/sanatçıya yer vermeyi amaçlayan Yanköşe, yedinci sergisinde sokak sanatçısı No More Lies’ın Origami Geyik isimli çalışmasını ağırlıyor. Origami Geyik, iklim krizinin en görünür sonuçlarından biri olan ve geçen sene dünyanın pek çok yerinde çıkan orman yangınlarına dikkat çekerek orman yangınlarının sadece ağaçlara değil, içinde yaşayan canlılara da zarar verdiğini bir geyiğin kırılganlığıyla anlatıyor. Yanköşe projesinin iki parçalı duvarının bir parçasında doğa, diğer parçasında ise insan müdahalesi ile ortaya çıkan tablo işleniyor.

Kahve Dünyası Kabataş mağazasının yanında bulunan, yaklaşık 260 metrekarelik alana sahip iki duvardan birinde üstüne güneş ışıkları sızan ormanın, diğer duvarda da yanmaya devam eden bir geyiğin resmedildiği eser, izleyiciyi iklim krizinin can yakan etkileriyle yüzleşmeye davet ediyor.

10 yıldan fazla bir süredir sokak sanatçısı olarak farklı işler üreten No More Lies, son yıllarda küresel iklim krizi, sürdürülebilirlik, orman yangınları ve kadın cinayetleri gibi toplumsal konuları işleyen çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Yanköşe için davet edildiğinde uzun süredir öğrenmeye, anlamaya ve keşfetmeye çalıştığı iklim krizi üzerine iki proje önerisi sunduğunu söyleyen No More Lies, “Önerilerin zamanlaması orman yangınları için çok önemliydi. Çünkü kış gelmişti ve artık kimsenin gündeminde yazın olan orman yangınları yoktu. Ormanlar yanarken infial, kavgalar, birbirini suçlamalar vardı, ya sonra? Sonra herkes kendi sıkıcı hayatına geri döndü” dedi.

Yanköşe bana eleştiri alanını açtı.

Origami Geyik isimli çalışması hakkında bilgi veren No More Lies, “Yanköşe bana eleştiri alanını açtı. Akşam yağmurlu bir havada tıkanmış trafikte evine giderken, kirli yağmur, arabanın camlarından akarken, o amaçsız, mutsuz anda, binaların arasında, üstünde güneş doğan bir orman göreceksin. Kafanı biraz çevirdiğinde ise sadece ağaçların yaşamadığı o ormanda/dünyada yanan bir geyiğin en az senin kadar kayıtsız ama korunmasız tutuştuğunu fark edeceksin” diye konuştu.

Her sene iki farklı sanatçının projesini ağırlamayı hedefleyen Yanköşe’de sergilenen çalışmalar, davet edilen sanatçıların mekânın özelliklerini göz önünde bulundurarak ürettikleri, mekâna cevap veren yapıtlar. Yanköşe’de yer alacak eserin seçimi, projenin koordinatörlüğünü üstlenen Tuna Ortaylı Kazıcı tarafından üç sanatçının davet edilmesi ve Altınmarka Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Üyesi ve Detay Gıda CEO’su Dilara Altınkılıç Kutmangil, Altınmarka Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Üyesi ve Kahve Dünyası Genel Müdürü Kaan Altınkılıç, sanat yazarı Evrim Altuğ, küratör Fulya Erdemci ile tasarımcı Bülent Erkmen’den oluşan Seçici Kurul’un, sanatçıların önerdikleri projeleri değerlendirmesinin ardından yapılıyor. Eser seçiminde; sunulan projenin içeriği, görselliği, kentle ilişkisi gibi unsurlar göz önünde bulunduruluyor.

Geçmiş Yanköşe projeleri ile ilgili bi_özet haberlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

(Kahve Dünyası)’nın Güncel Sanat Projesi Yanköşe “TEK GÖZ ODA” ile Açılıyor!

(Kahve Dünyası)’nın GÜNCEL SANAT Platformu “Yanköşe”de İKİNCİ Proje; AYRIAYRIBİRARADA

(Kahve Dünyası)’nın Güncel Sanat Projesi YANKÖŞE, “Yağmur Duası”nı Ağırlıyor!

(Yanköşe), VAHİT TUNA’nın İSİMSİZ Adlı Çalışmasını Ağırlıyor…

 

Yeni Dönemde Yanköşe’de: “Son Gergedanı Ben Vurdum”

YANKÖŞE Yeni Dönemde Bilal Yılmaz’ın “SERİ ZANAAT” Eserine Yer Veriyor…

bi_özet gayrimenkul gazetesinde yer alan Nermin Er söyleşisini ise buradan okuyabilirsiniz:

Yanköşe: “Tek Göz Oda”

 


No More Lies
No More Lies (d. 1969, Ankara) karikatür ile başlayan sanat pratiğini 2010 yılından beri sokak sanatı ile sürdürmektedir. Toplumsal mesajlar taşıyan pullar ve muraller (duvar resimleri) ile zenginleşen sokak çalışmalarında ana nesne olarak hayvanları kullanmaktadır. Özellikle nesli tükenmekte olan hayvanlar üzerinden insanın kırılganlığını ve yalnızlığını otoportreler ile anlatmaya çalışan No More Lies son yıllarda daha çok çevre ve iklim konusuna yoğunlaşmakta, özel hayatında hayvanlar ve arılarla derinleştirdiği ilişkisini işlerine de yansıtmaktadır.

Kahve Dünyası
Yarım asırdır kahve – kakao ticareti yapan ve 30 yıla yaklaşan çikolata deneyimi bulunan Altınmarka Grubu’nun bir üyesi olan Kahve Dünyası, ilk mağazasını İstanbul’un Eminönü semtinde açtı. Yurt içinde 200’ü aşkın mağaza olmak üzere 600’e yakın satış noktası, yurt dışında ise 15 mağazası bulunan Kahve Dünyası, her gün 100 bini aşkın misafirine hizmet vermektedir. Tüm mağazalarının işletmesini üstlenerek kalitesini garanti altına alan Kahve Dünyası aynı zamanda, kahve, çikolata, dondurma, unlu mamul ve fit lezzetlerden oluşan bini aşkın lezzetini Türkiye’de benzeri olmayan kahve mağazacılığı anlayışıyla misafirlerine sunmaktadır. “Hepimizin Ortak Noktası” söylemiyle faaliyetlerini sürdüren Kahve Dünyası’nın kurumsal sosyal sorumluluk projelerini bir araya getirdiği budunyahepimizin.org isminde bir platformu bulunmaktadır.