(Masdaf) 22 Mart Dünya Su Günü Hakkında Açıklamalarda BULUNDU!

Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında su kriziyle mücadelede alınabilecek önlemler hakkında açıklamalarda bulundu. 

22 Mart Dünya Su Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Masdaf Genel Müdürü Vahdettin Yırtmaç, Dünya nüfusunun yüzde 30’unun yetersiz su kaynağı problemi ile mücadele ettiğini, toplam su tüketiminin yılda 54 milyar m³’e ulaştığını ve Türkiye’nin “su fakiri” olma yolunda ilerlediğini belirtti.

Açıklamalarına devam eden Yırtmaç, su kriziyle mücadelede alınabilecek önlemler hakkında şöyle konuştu:

“Bu reel sonuçları göz önünde bulundurarak, sınırsız bir kaynağa sahip olmadığımız bilinciyle suyu daha verimli kullanan teknolojilere geçiş yapmalıyız. Çünkü biliyoruz ki yalnızca şebekelerden kaynaklı kayıp / kaçak su miktarı yüzde 50 seviyelerinde. Yani su kaynaklarını doğru yönetemiyoruz ve su, kullanıcıya ulaşmadan kayboluyor. Sürdürülebilir bir yaşam için akıllı pompa teknolojilerini tercih ederek; şebekelerde, binalarda, işletmelerde ve tarımda yaşanan enerji ve su israfının önüne geçebiliriz. Masdaf olarak suyu yöneten akıllı pompa teknolojilerimiz ile hayatımızı tehdit eden su krizi ile mücadelede etkin rol oynuyoruz. Özellikle, konutlara, endüstrilere, hastanelere, okullara ve tarımsal sulamaya yönelik olarak geliştirdiğimiz ‘su şartlandırma sistemleri’ ile küresel anlamda yaşanmakta olan su krizini önlemeye yönelik adımlar atıyoruz. Su kayıp ve kaçaklarını önlemenin yanı sıra enerji kaynaklarımızı da koruyoruz. Çünkü dünyadaki elektrikli motorların sarf ettiği enerjinin yüzde 22’si pompalar tarafından tüketiliyor. Bu nedenle binalarda ve endüstriyel tesislerde tüketilen enerjiden tasarruf edebilmek için doğru pompa seçimi yapılması gerekiyor.”

Su kaynaklarını yüzde 50 daha verimli yönetmek mümkün.

Dünyadaki tatlı suyun yüzde 73’ünün tarımsal sulamada kullanıldığını belirten Yırtmaç, akıllı su yönetim sistemleri ile su kaynaklarının yüzde 50 daha verimli yönetebileceğini açıkladı. Su kaynaklarının verimli yönetilmesi için öncelikle doğru pompa seçimi yapılması gerektiğinden bahseden Yırtmaç, “Sistem seçimi yaparken; pompalanacak suyun sıcaklığını, özgül ağırlığını, temizliğini, pompaj debisini, sistemin geometrisini, su kaynağına erişilebilirlik durumunu, emme koşullarını ve tesisin kurulacağı yeri doğru bir şekilde analiz etmek gerekiyor. Tüm bu kriterler dikkate alınarak yapılan sistem seçimi; enerji ve su tasarrufunu da beraberinde getiriyor” dedi.

Gri su kullanımı ile atık suları verimli kullanmak mümkün.

Açıklamalarına devam eden Yırtmaç, “Pompa teknolojileri ile gerçekleştirilen ham su transferi ve dağıtımı, kullanım sonrasında oluşan atık suların etkili ve verimli bir şekilde yönetilmesi, ekosistem ve dolayısıyla geleceğimiz için hayati önem taşıyor. Ülkemizde suyun yüzde 16’sının tüketildiği hanelerde ve yüzde 11’inin tüketildiği sanayide suyu daha verimli kullanmak için atık sularımızı dahi değerlendirmemiz gerekiyor” diye belirtti.

Özellikle “gri su” olarak adlandırdıkları, siyah su (tuvalet suyu) haricinde yani duştan, küvetten, lavabodan, mutfaktan, bulaşık ve çamaşır makinesinden gelen, kimyasal ve dışkı içermeyen atık suların verimli kullanılması amacıyla geliştirilen arıtma sistemleri ile hanelerde ve sanayide tüketilen sudan yüzde 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlanabileceğinin altını çizdi.


Yırtmaç“Masdaf olarak suyun etkili ve verimli kullanımına yönelik olarak geliştirdiğimiz, çevreci ve akıllı HEXA serisi pompalarımız ile gri su geri kazanım sistemleri için ideal çözümler sunuyoruz. Hexa serisi dik milli komple paslanmaz çelik pompalarımız, konusunda uzman arıtma firmaları tarafından tercih ediliyor” açıklamalarında bulunarak sözlerini tamamladı .

Masdaf hakkında detaylı bilgi için web sayfası ziyaret edilebilir.