(Meşher)’in “Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı” Sergisi 29 Mayıs’a Kadar Devam Ediyor!

Meşher’in “Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı” sergisi, 29 Mayıs Pazar gününe kadar uzatıldı. Yaklaşık 1850–1950 yılları arasında Türkiye’de yaşamış ve yaratmış sanatçı kadınların eserlerinden bir seçkiye yer veren sergi, çevrim içi olarak düzenlenen rehberli turlarla da ziyaret edilebiliyor.


“Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı”
Sergi

Küratör: Deniz Artun
Tarih: 9 Ekim 2021 Cumartesi – 29 Mayıs 2022 Pazar
Saat: 11.00 – 18.00
Yer: Meşher, Beyoğlu / İstanbul


İstiklal Caddesi’nin sanat durakları arasında yer alan Meşher’in, Çiğdem Simavi hâmiliğinde ve ÜNLÜ & Co sponsorluğunda düzenlediği “Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı” sergisi devam ediyor. Deniz Artun’un küratörlüğünde gerçekleştirilen sergide, yaklaşık 1850–1950 yılları arasında Türkiye’de yaşamış ve yaratmış sanatçı kadınların eserlerinden bir seçkiye yer veriliyor. İsmini Şükran Aziz’in sergideki bir eserinden alan “Ben-Sen-Onlar”, çoğunluğu “ben”leşememiş ve dolayısıyla sanat tarihi tarafından kaydedilmemiş kadınları tek tek fark etmenin yanı sıra, kolektif bir “biz”in oluşabilme koşullarını da araştırıyor. Aynı zamanda, bu sergiyle Meşher, Türkiye’de çağdaş sanat alanında çalışan sanatçı kadınları köklerini keşfetmeye davet ediyor.

Meşher’in üç katında gerçekleşen ve 117 sanatçıdan 232 eserin yer aldığı sergi, pazartesi günleri hariç haftanın her günü saat 11.00 – 18.00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Çevrim içi ortamda da ziyaret imkânı bulunan “Ben-Sen-Onlar”, çocuklar ve yetişkinler için iki farklı içerikte hazırlanan rehberli turlarla görülebilir. Zoom uygulaması üzerinden ücretsiz gerçekleştirilen turlara katılım için kayit@mesher.org adresinden kayıt yaptırılabilir.

Sergi hakkında ayrıntılı bilgili için bi_özet‘in önceden yer verdiği ilgili haberi incelenebilir.


Meşher
Bir Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olan Meşher, tarihi araştırmalardan güncel sanata uzanan kapsamlı sergilerinin yanı sıra atölye ve konferans gibi etkinlik serileri düzenliyor. Osmanlı Türkçesinde “sergi mekânı” anlamına gelen adıyla Meşher, zamanlar ve kültürler arasında ilham verici bir diyalog zemini sağlamak amacıyla 2019 Eylül’ünden bu yana etkinliklerini sürdürüyor. Üç kata yayılan sergi ve etkinlikler için faaliyet alanına sahip olan Meşher’deki sergiler, orta çağdan günümüze uzanan geniş zaman dilimi içinde, çok çeşitli konulardaki programı, araştırmaya dayalı akademik yönü ve yayınlarıyla bir referans noktası olarak kültür sanat dünyasına katkıda bulunmaya devam ediyor.

ÜNLÜ & Co 
1996 yılında kurulan ÜNLÜ & Co Grubu, 25 yılı aşkın süredir yürüttüğü faaliyetler kapsamında Yatırım Hizmetleri Danışmanlığı, Sermaye Piyasaları Yatırım Danışmanlığı ve Aracılık Hizmetleri, Kurumsal Finansman ve Borç Finansmanı Danışmanlık Hizmetleri, Alternatif Yatırımlar ve Fon ve Portföy Yönetimi alanlarında yatırımcılara hizmet vermektedir.
DAHA Yatırım Danışmanlığı kapsamında ise nitelikli bireysel ve kurumsal müşterilere kişiye özel yatırım danışmanlığı hizmetleri sunmaktadır.
Merkezi İstanbul’da olan ve 500’e yakın çalışanıyla faaliyet gösteren ÜNLÜ & Co Grubu’nun ayrıca İstanbul- Bağdat Caddesi, Ankara ve İzmir’de şubeleri, New York ve Londra’da ise iştirakleri bulunmaktadır.