(ARREDAMENTO MİMARLIK) Mart-Nisan Sayısında Soruyor: “Şehir Kimin, Deniz Kimin?”

Mart-Nisan sayısıyla raflarda yerini alan Arredamento Mimarlık, “Şehir Kimin, Deniz Kimin?” başlıklı Tema dosyasında değişen yüzüyle yeni İstanbul’u ve yeni İstanbulluluğu tartışıyor.

Sayısını bilmediğimiz miktar ve içerikte megaprojeler, hatta sadece son 5 yılda “hizmete” açılan ya da açılması müjdelenenler, İstanbul’un çehresini tanınmaz biçimde değiştirdi, değiştiriyor. Kentte yaşayanlarsa bu projelerin ancak izleyicisi veya ziyaretçisi konumunda. Hatta onlardan sorumlu olmadıklarını, olsa olsa mağdur edildiklerini iddia ediyorlar. Şehrin dört tarafında akılalmaz boyutları ile kabuslaşan inşai faaliyete biçilen sembolik değerler, bu projelerin yarattığı çevresel, ekonomik ve toplumsal etkiler, bir yandan mimarlıkları hakkında konuşmayı da imkansız hale getiriyor. Değişen yüzüyle yeni İstanbul’u ve yeni İstanbulluluğu tartışan Tema dosyasında Esra Akcan, Ceylan Gezer Çatalbaş, İpek Akpınar, Cihan Uzunçarşılı Baysal ve Jean-François Pérouse’un katkıları yer alıyor.

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS) katkılarıyla yayınlanan “Opus Caementicium” başlıklı yazı dizisinin yeni bölümü, Çanakkale Gazi Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni odağına alıyor. Yalın Mimarlık’ın 2020 yılında tamamladığı yapıyı, Ali Derya Dostoğlu değerlendiriyor.

“Birlikte Nasıl Yaşarız?” sorusuyla, Mayıs-Kasım 2021’de 17’ncisi gerçekleşen Venedik Mimarlık Bienali’ni Yelta Köm’ün değerlendirdiği sayı; İran’ın en üretken çağdaş mimarlarından biri olan Hooman Balazadeh’in yürütücülüğündeki Hooba Design Group‘un ofis yapılarından bir seçkiye yakından bakıyor. Hollandalı mimar Serge Schoemaker’in ölçeklerarası üretiminden iki durak noktasını ziyaret eden sayıda ayrıca; Türkiye’den mimaristudio’nun Piyalepaşa İstanbul Biyofilik Dış Mekan Yaşam Alanı ile Barselona merkezli Majoral Tissino Architects’in konut renovasyon projelerinden güncel örnekler de inceleniyor.

Arredamento Mimarlık’ın eski ve yeni sayılarını arredamentomimarlik.com, shopier.com/binat, rob389.com ve kirmizikedi.com adreslerinden satın alabilir; arredamentomimarlik.com ve shopier.com/binat ve abonelikmerkezi.com adreslerinden Arredamento Mimarlık’a abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2022 yıllarına ait sayılarına ise Dergilik, Türk Telekom E-Dergi, Vodafone dMags Dergi ya da PressReader uygulamaları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Arredamento Mimarlık’ı Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn hesaplarından takip edebilirsiniz.