“2022 Pritzker Mimarlık Ödülü”nün Sahibi Diébédo Francis Kéré Oldu!

Diébédo Francis Kéré | Lars Borges'e aittir.

Mimarlık alanında verilen uluslararası en büyük onur ödüllerinden Pritzker Mimarlık Ödülü’nün sponsoru olan The Hyatt Foundation’ın Başkanı Tom Pritzker, 15 Mart’ta 2022 yılının kazananı duyurdu. Mimar, eğitimci ve sosyal aktivist Diébédo Francis Kéré, 2022 Pritzker Mimarlık Ödülü’nün sahibi oldu.

51. kez verilen Pritzker Mimarlık Ödülü’nün 2022 yılı sahibi mimar Diébédo Francis Kéré oldu. Gando, Burkina Faso’da doğan Kéré, projeler, ortaklıklar ve bağış toplama yoluyla Gando sakinlerine hizmet etmek için 1998’de Kéré Vakfı‘nı ve 2005 yılında Berlin’de Kéré Mimarlık‘ı kurdu.

Léo Doktor Konutları | Francis Kéré’e aittir.

Berlin’de yaşayan mimar Francis Kéré; mimari ve altyapı hizmetlerinin olmadığı veya yetersiz olduğu, kısıtlamalar ve zorluklarla dolu ülkelerde yaptığı çalışmaları; mimarlık aracılığıyla topluma sağladığı katkıları; sosyal adalet kavramına bağlılığı ve yerel malzemeleri akıllıca kullanarak iklim koşullarını gözetmesi gibi sebeplerle ödüle layık görüldü.

Lycée Schorge Ortaokulu | Francis Kéré’e aittir.

Kéré‘nin inşa ettiği eserlerin çoğu Afrika’da, Benin Cumhuriyeti, Burkino Faso, Mali, Togo, Kenya, Mozambik, Togo ve Sudan gibi ülkelerde bulunuyor. Danimarka, Almanya, İtalya, İsviçre, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde pavyon ve enstalasyon tasarımları yer alıyor. Mimarın öne çıkan eserleri arasında Tippet Rise Sanat Merkezi (2019, Montana, Amerika Birleşik Devletleri), Léo Doktor Konutları (2019, Léo, Burkina Faso), Lycée Schorge Ortaokulu (2016, Koudougou, Burkina Faso), Mali Ulusal Parkı (2010, Bamako, Mali) ve Opera Köyü (2010, Laongo, Burkina Faso) sayılabilir.

Birbirimize bağlıyız ve iklim, demokrasi ve kıtlık endişeleri hepimizi ilgilendiriyor.

Kéré tasarım felsefesini şöyle açıklıyor: “Paradigmayı değiştirmeyi, insanları hayal kurmaya ve risk almaya zorlamayı umuyorum. Zengin olmanız malzeme israf etmenizi gerektirmez, fakir olmanız kalite yaratmaya çalışmanızı engellemez. (…) Herkes kaliteyi, lüksü ve konforu hak eder. Birbirimize bağlıyız ve iklim, demokrasi ve kıtlık endişeleri hepimizi ilgilendiriyor.”

Gando İlkokulu | Erik-Jan Owerkerk’e aittir.

Pritzker Mimarlık Ödülü hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.