[Proje]: Chemleg Ofisi

Proje Adı: CHEMLEG OFİSİ
İSTANBUL, 2021
İç Mimari: İPEK BAYCAN ARCHITECTS
İşveren: CHEMLEG DANIŞMANLIK
Fotoğrafçı: ALTKAT MİMARİ FOTOĞRAFÇILIK

İstanbul, Maltepe’de bulunan Chemleg Ofisi’nin iç mimarisi İpek Baycan Architects tarafından tasarlandı. 2021 yılında tamamlanan projenin detaylarını tasarım ofisi şöyle anlatıyor:

“Dinamik bir çalışan profili olan Chemleg Danışmanlık Ofisi’nin yeni mekanı, günümüz ofis alışkanlıklarına ev sahipliği eden ve çözümler üreten kimliği ile güncel bir ofis yapısını gözler önüne seriyor. Çağdaş bir yapının köşe dairesinde yer alan 120 m²’lik  ofisin içerisinde localı bir yönetim odası, Zoom köşesi, toplantı odası, açık ofis, bar, resepsiyon ve açık çalışma alanlarının yanı sıra kullanımı çeşitlendirilmiş lounge ve dinlenme alanları bulunuyor.

Birbiri ile eşit kademede, çalışanlarından pek de ayrışmak istemeyen üç ortağın kurduğu ofiste; hiyerarşik kurgulardan uzak, sıcak ve samimi bir ortam hedeflenmiştir. Hedeflenen bu kurgu özellikle açık ofis; lounge alanları ve açık bar gibi aktivite alanları ile desteklenmiştir. Özelleşen alanlar ise sadece üç yöneticinin bir arada bulunduğu ofis ve locasıyken, mahremiyete ihtiyaç duyan diğer bir mekan olan toplantı odasıdır.

Mekanın oluşumunda; cephelerin yönelimi ve hizaları büyük etken olmuştur. Mimarlar olarak planlamayı ele alırken; mekana girer girmez geniş bir avlu oluşturmayı, bu projenin kimliğini destekleyecek ve koşullarını en iyi şekilde sağlayacak yaklaşım olarak benimsedik. Oluşturulan bu ferah girişin, açık ofis masalarının dikine yerleştiği cam cephe hattından gün boyunca doğal ışık ve hava alması, mekanın kalitesini arttıran bir unsurdur. Uzun cepheye açık ofis ve toplantı işlevlerini yerleştirirken, kısa cam cephe tarafının neredeyse tamamı özel localı yönetim ofisinin kullanımına ayrılmıştır.

Birbirine geniş bir açı ile bağlanan iki cephe yüzeyinin de iç mekanda daha dikey bir alan oluşturacak şekilde bölümlendirilmesi ile mekanda ortaya çıkan cepler, resepsiyon deski, teknik hacim ve mini bar olarak değerlendirilmiştir. Toplantı odası da bu hizalamanın bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Tüm bu ofisi besleyici donatıların çeperlerde yer alması ile ortada kalan net dikdörtgen hacmin çeperini diğer taraftan 40 m²’lik bir localı ofis mahali tutmaktadır.

Ortada kalan açık hacimde, 12 kişilik açık ofis ve girişte bizi karşılayan 6 kişilik bekleme alanı yer almaktadır. Uzun bir masanın etrafında yeme içme ve rahat çalışma ortamı sunan kurgu da lounge alanını çeşitleyen bir unsur olarak ortaya çıkarılmıştır.

Ofisin genel havasının dinamik ve canlı tasarlanması, kendini renk kullanımındaki cesaretli tavırda göstermiştir. Somon ve Yosun Yeşili gibi renklerin varlığı mekanın ana alt tonu olan koyu gri ile birleşince, mekanın kendine ait bir dili oluşmuştur. Cam bölmeleri kurgularken parçalı duvarlar, yer yer kendini gösteren üzeri boyalı tuğlalar ve kaplamalar; grafik ögelerin baskın kullanımına fon oluşturmakta ve mekanın canlı, esprili kimliğini öne çıkartmaktadır.”


Aydınlatma

  • EAE Aydınlatma
  • MasiaLux

Mobilya Aksesuar

  • BMD Mobilya [Sabit Mobilya]
  • Nurus [Hareketli Mobilya]

Bitirme İşleri

  • Anıl Zemin [Zemin Kaplama]
  • VitrA [Seramikler]
  • Kare Dizayn [Doğrama ve Cam Bölme]