“Boşluğun Duraklaması” (Zilberman)’da Ziyaret Edilebilir!

Boşluğun Duraklaması, Zilberman

Boşluğun Duraklaması adlı karma sergi Mart ayı başından itibaren Zilberman’da sanatseverlerle buluşuyor. “Zilberman Selected | İstanbul” kapsamında Lotte Laub’un küratörlüğünde ve Burçak Bingöl, Antonio Cosentino, Itamar Gov, Zeynep Kayan, Sim Chi Yin ve Simon Wachsmuth’un katılımıyla hazırlanan sergi 30 Nisan’a kadar görülebilir.


Boşluğun Duraklaması
Sanatçılar: Burçak Bingöl, Antonio Cosentino, Itamar Gov, Zeynep Kayan, Sim Chi Yin, Simon Wachsmuth
Küratör: Lotte Laub
Tarih: 01 Mart – 04 Nisan 2022
Konum: Zilberman Galeri, İstanbul


This slideshow requires JavaScript.

Serginin kurgusu sergi ekibi tarafından şöyle ifade ediliyor:

“Matemin üstesinden gelmek için ‘yas çalışması’ yapmak yası tutulan kişinin yok olmasına yol açar. Bir kişinin yok olmaması, ancak uzayda ve zamanda bıraktığı boşluğun açık tutulduğu, dille üzeri kapatılmadığı durumda mümkündür. Yalnızca sessiz bir aldırış bile gidenin yokluğunu duyurmak için yeterlidir. Teselli sözleri işitmek onlara sadakatsizlik etmek gibi gelir. Burada, Boşluğun Duraklaması başlıklı sergideki işleri de karakterize eden dirençli bir düşünce yatmaktadır. Bir şeyin kaybolduğu gerçeğine boyun eğmek ya da onunla uzlaşmak yerine, kaybolanın uzay ve zamanda bıraktığı boşluğu algılanabilir kılarak şimdiki zamana gelmek ve böylece geçmişe geleceği kurmada yapıcı bir rol atfetmek.”

“Boşluğun Duraklaması sergisinde sunulan eserler, sanatçıların geçmişi kendine has görme biçimlerini ortaya koymakla kalmayıp geçmişin bugünde-oluşunu bastırma ya da kaldırıp atma girişimlerine karşı oyuna dahil olarak hayatını kaybedenlerin fiziksel yokluğu için bir mekânda bir araya geliyor.”

Boşluğun Duraklaması 30 Nisan 2022 tarihine kadar Zilberman‘ın İstiklal Caddesi, Mısır Apartmanı’nda yer alan sergi alanında ziyaret edilebilir. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.