“ArtAnkara 8. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı” 10 Mart’ta Ziyarete Açılıyor!

ArtAnkara 8. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, 10-13 Mart tarihlerinde ATO Congresium’da ziyarete açılacak. 102 katılımcının çatısı altında 33 ülkeden 1000’i aşkın sanatçının yaklaşık 4500 sanat eserinin sergileneceği ArtAnkara’da; paneller, söyleşiler, konserler, dinletiler, atölyeler, performanslar, projeler ve defileler de gerçekleşecek.


“ArtAnkara 8. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı”

Katılım: Ücretli
Tarih: 10-13 Mart 2022
Saat: 10.00- 20.00
Yer: ATO Congresium, Çankaya / Ankara


ArtAnkara’da resim, heykel, seramik, özgün baskı, fotoğraf, dijital sanat, enstalasyon, kavramsal sanat eserlerinin sergileneceğini söyleyen Atis Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, “2020 yılında fuarın ikinci gününde ilan edilen pandemi sonrası bir önceki yıla nazaran yüzde 65 oranında ziyaretçi kaybeden Fuar, 2021 yılında, yüzde 55 artışla 28.000 kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Bu yıl da 3 yıl önceki ziyaretçi kitlesinin yakalanması hedeflenmektedir. İlk yıldan beri aynı yer ve tarihte aralıksız olarak gerçekleştirilen fuara bu yıl da Türkiye’nin tüm illerinden, komşu ve çevre ülkelerinden katılımcılar var” açıklamasında bulundu.

“Sanatın Savaşa Karşı Duruşu” paneli gazeteci yazar Deniz Zeyrek, Şükrü Küçükşahin ve milletvekili, emekli büyük elçi Aydın Adnan Sezgin tarafından 13 Mart Pazar günü saat 16.30’da, “Atatürk ve Sanat/Savaş ve Barış” konulu söyleşi sanatçı yazar UPSD başkanı Bedri Baykam tarafından 12 Mart Cumartesi günü saat 16.30’da, “Tuvalin Ardındaki Tarih” sanatçı ve sanat yazarı Abidin Celal Binzet tarafından 11 Mart Cuma günü saat 18.00’de gerçekleştirilecek. Fuarın farklı mekanlarında 26 dinleti, atölye ve performans yer alacak.

10 Mart saat 18.00’de gerçekleşecek “Dastara Altın Dokunuşlar Defilesi”, Fırat Neziroğlu ve Didem Çapa tarafından hazırlandı. Fethiye Belediyesi ile Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleriyle Fethiye Likya Kadın Kalkınma Kooperatifi tarafından üretilen dastar dokumaları farklı bir sunum ile sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

ANGİKAD ve TOBB ETÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından hazırlanan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sokağı” sergisi, Erhan Us‘un hazırladığı “Ataerkilled” sergisi, Prof. Nur Gökbulut ve Doç. Dr. Özge Özdemir‘in hazırladığı “ikilem” sergisi, Kim Yong Moon tarafından hazırlanan “mascabal silk road” sergisi, AFSAD tarafından hazırlanan “kontrast” sergisi, Tohumluk Vakfı tarafından hazırlanan “İklim Değişikliği ve Kadın” ve Birleşmiş Milletler‘in 2022 yılını “cam yılı” ilan etmesiyle birlikte hazırlanan cam sergisi fuar süresince izlenebilecek.

Galerilerin yanı sıra sanatsal ürün üreten firmalar, sanat eğitimi veren kuruluşlar, müzeler, sanat ile ilgili dernek ve vakıflar da fuarda yer alarak, kendilerini ve projelerini tanıtacak.

ArtAnkara ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.artfairankara.com adresinden ulaşılabilir.