(Evliyagil Dolapdere)’de “Moral” Sergisi…

Kiracı, 2021

Kazım Şimşek’in İstanbul’da gerçekleşen ilk kişisel sergisi “Moral”, sınıf kavramını odağına alan yapıtlar etrafında Evliyagil Dolapdere’de 27 Mart tarihine kadar izleyiciyle buluşuyor. Sergi kapsamında moderatörlüğünü Ferhat Özgür’ün üstleneceği sanatçı konuşmaları, 12 Mart Cumartesi günü gerçekleşecek.  


“Moral”
Sergi

Sanatçı: Kazım Şimşek
Tarih: 10 Şubat 2022 Perşembe – 27 Mart 2022 Pazar
Yer: Evliyagil Dolapdere, Beyoğlu, İstanbul

Sanatçı Konuşması

Moderatör: Ferhat Özgür
Tarih:
12 Mart 2022 Cumartesi
Saat: 15.00


“Moral” isimli sergide Kazım Şİmşek, tuval ve kâğıt üzerine mürekkep, yağlı boya ve akrilik gibi çeşitli malzeme ve tekniklerde ürettiği sanatçının son dönem işleriyle beraber, kendi pratiğinde uzun zamandır odaklandığı sınıf meselesine de kapsamlı bir bakış sunuyor.

Sergi tanıtım metninde “Moral” şöyle ifade ediliyor:

Moral, Türkçe sözlükte insanın güçlüklere, tehlikelere dayanabilme gücü, yürek gücü, ruhsal güç olarak tanımlanır. Söylemini ve çağdaş sanat pratiğini sınıf meselesi üzerinden tanımlayan Kazım Şimşek için ‘Moral’, en kapsamlı ifadesiyle yürek gücü olarak ortaya çıkar ve görünür olur. İçinde bulunduğumuz politik, sosyolojik ve ekonomik atmosfere katlanabilmenin nasıl bir ruh haliyle mümkün olduğunu, zamanın ruhunu çok iyi yansıtacak bir üslupla yürek gücü olarak tanımladığımızda ise yolumuz hızlıca Karl Marx’a çıkar.(…)”

“Moral” Evliyagil Dolapdere’de Perşembe – Pazar günleri, saat 11.00 – 17.00  arasında ziyaret edilebilir. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için Müze Evliyagil web sayfası ziyaret edilebilir.


Kazım Şimşek 
2019 yılında Ankara’da bir sanat inisiyatifi olarak faaliyete geçen Alt Atölye’nin kurucusu olan Kazım Şimşek, 2021 yılında inisiyatife dahil olan Can Akgümüş ile beraber SAHA Derneği’nin Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonunu almaya hak kazandı. İlk solo sergisi “Moral” 2022 yılında Evliyagil Dolapdere’de açılan sanatçının yer aldığı grup sergileri ve projeler arasında 2009, Ankara Resim Günleri, Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi, 2010, Birarada ”genç kuşaktan bir kesit”, Ankara Helikon Sanat Galerisi, 2010, Kim Ne Derse Desin Sen O Değilsin, Galeri Artist LAB Ankara, 2012, Serbest Bölge, İstanbul Kültür Üniversitesi, 2012, Gerçeklik Terörü, Tütün Deposu İstanbul, 2013, Olduğumuz Gibi, Galeri Zilberman İstanbul, 2017, Aynı Bahçe, Müze Evliyagil, Ankara, 2019, Kâğıt, Pilevneli Project, İstanbul, 2018, Sarsılan İmge, Pera Müzesi, İstanbul, 2020, Camdan Şato, Müze Evliyagil, Ankara, 2020, Mamut Art Project, İstanbul ve 2021, Büyücü ve Bahçe, Ankara öne çıkmaktadır. Sanatçı Ankara’da yaşamaya ve üretmeye devam etmektedir.