(Akaretler Sıraevler)’de (Mercado)’nun İlk Sergisi: “Original by Nature”

Yeni nesil sanat ve tasarım platformu Mercado’nun hayata geçirdiği, iklim krizi karşısında kentsel tarım önerisini odağına alan “Original by Nature” adlı sergi, 22 Mart Salı gününe kadar Akaretler Sıraevler’in No:19 binasında ziyaretçileriyle buluşuyor.


“Original by Nature”
Sergi

Tarih: 1 Mart 2022 – 22 Mart 2022
Yer: Akaretler Sıraevler, No:19, Beşiktaş, İstanbul


Kurgusu bağımsız genç tasarımcı ve sanatçıları destekleyen Mercado’ya ait olan ve dönüşümün yarattığı döngüsellikten ilham alan deneyim merkezli “Original By Nature” sergisinde, cam sanatçısı Egemen Kemal Vuruşan, dijital sanatçı Ecem Dilan Köse ve sürdürülebilir üretimi odağına alan “Ek Biç Ye İç” sosyal girişimi yer alıyor. “Original By Nature” sergisi, Pernod Ricard Türkiye’nin ana sponsorluğunda ve tarihi dokusunun yanında dinamik yapısıyla da İstanbul’un önemli kültür sanat destinasyonlarından biri olan Akaretler Sıraevler’in mekân sponsorluğunda gerçekleşiyor.

Kullanılmış şişelerin ileri dönüşümüyle çalışan bir kentsel tarım sisteminin merkezde yer aldığı çok katmanlı projede, ömrü biten şişeler amorf formlara bürünerek bir sanat eserine dönüşüyor ve içerisinde hidroponik tarım yöntemiyle bitkiler yetiştiriliyor. Sanat eseri içerisinde yetişen fesleğen, reyhan, marul, pazı gibi bitkiler sergi süresince hasat edilerek sofraya geri döndürülüyor ve yemeklerde, kokteyllerde kullanılıyor. Ardından sofrada kullanılan şişeler tekrar bu döngüye katılarak dönüşümün bir parçası oluyor.

İklim değişikliği karşısında kentsel tarımı alternatif bir çözüm önerisi olarak göstermeyi ve ilham olmayı amaçlayan “Original By Nature” isimli sergi, aynı zamanda günümüzün en önemli problemlerinden gıda krizine de dikkat çekiyor. Çıkış ilhamını, doğal kaynak sularıyla ve doğasıyla ön plana çıkan İskoçya’daki sürdürülebilirliği sahiplenen ve kullandığı suyun yüzde 96’sını doğaya geri veren bir damıtım evinden alan “Original By Nature” projesi, aslında bir sürdürülebilirlik hareketi. Sergi, 2021 yılında alanında önemli üç şefle hayata geçirdiği “sıfır atık” menülerin ardından bu yıl kentsel tarım ve sürdürülebilirliği bütüncül olarak ele alan projenin devamını oluşturuyor.

Egemen Kemal Vuruşan’ın kullanılmış şişeleri ileri dönüştürerek tasarladığı enstalasyona, Ecem Dilan Köse’nin dijital sanat eserleri eşlik ediyor. Dijital sanat eserine yerleştirilen ve bitkileri besleyen mor ışık sayesinde enstalasyon yaşayan bir organizmaya dönüşüyor. Kentsel tarım uygulamalarıyla tanınan “Ek Biç Ye İç” ekibi de projede iş birliğiyle yer alarak, sistemin çalışması konusundaki teknik destek sağlıyor.

“Original By Nature” hakkında ayrıntılı bilgi için www.akaretler.com.tr web sitesi ziyaret edilebilir.