(Galeri Selvin)’de “Rengin ve Zamanın Ötesinde / İstanbul’dan Ölümsüz Düşler” Sergisi…

Dilek Işıksel, sanat hayatının 50. yılında “Rengin ve Zamanın Ötesinde / İstanbul’dan Ölümsüz Düşler” isimli sergisi ile Galeri Selvin – Nişantaşı şubesinde 18 Mart Cuma gününden itibaren sanatseverlerle buluşacak. Sanatçı İstanbul’un zengin kültürel hafızasından hareketle kurguladığı eserlerinde, yüzyıllarca yaşayacak yeni ve özgün bir imajlar dünyası yaratıyor…


“Rengin ve Zamanın Ötesinde / İstanbul’dan Ölümsüz Düşler”
Sergi

Sanatçı: Dilek Işıksel
Tarih:
18 Mart – 9 Nisan 2022
Yer: Galeri Selvin, Nişantaşı / İstanbul


Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinden yetişmiş bir sanatçı olan Dilek Işıksel resimlerinde, özellikle son yirmi yıldan beri efsanelerin çağdaş yorumları olarak değerlendirilebilecek, İstanbul’un görsel kanonuna eklemlenen eserler vermekte; İstanbul’un binlerce yıllık kültür mozaiğini şekillendiren kubbeler, iç mekânlar, laleler, balıklar, Ayasofya ve melekleri, Galata kulesi ve çevresi ile zaman kavramı üzerinden ezoterik figür ve kompozisyonlar üzerine yoğunlaşmaktadır.

Sanatçı resim serüvenini şu cümlelerle özetliyor:

“İçime sindirdiğim birlikte yaşadığım şeyler zaman içinde resmimin parçalarını oluşturuyorlar. Kalamış’taki Todori Kilisesi, Fenerbahçe parkındaki ağaç, birdenbire açılıveren beyaz yelken, gökyüzünde ve denizdeki binbir türlü renkler, titreşimler, bir anıt gibi yükselen servi ağacı, evdeki mangal, çiçekler, mavi lamba…Dünya kültürünün incisi İstanbul’un sanatsal zenginliğini resimlerimde renk katmanları ve dokularla yansıtırken; Ayasofya’nın meleklerini İstanbul’u ve barışı sonsuza kadar koruması için baş köşelerde uçuruyorum, kuyruklu yıldızları da mutluluk ve sevinç için İstanbul’a yağdırıyorum…”

Dilek Işıksel‘in son yıllardaki üretimlerini de kapsayan retrospektif sergisi, 9 Nisan Cumartesi gününe kadar Galeri Selvin’in Nişantaşı şubesinde ziyaret edilebilir. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Galeri Selvin web sayfası incelenebilir.


Dilek Işıksel
Ankara’da doğan Dilek Işıksel, Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra girdiği İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’nden 1972 yılında mezun olur. 1996 yılına kadar Ankara ve İstanbul`da çeşitli eğitim kurumlarında resim ve sanat tarihi öğretmenliği yapar. Resim çalışmalarını 1997’den 2018 yılına kadar Kuledibi meydanına bakan atölyesinde sürdürür. Muhtelif yıllarda ve şehirlerde 40 kişisel sergi açan Işıksel, yurtiçi ve dışında 80`den fazla karma sergiye eser verir. 2004 yılında Paris de MAC 2000 sanat fuarı ve 2006`da yine “Fransa da Sanary sur Mer” bienali gibi uluslararası etkinliklere de katılır.