(Pera Müzesi) Güncel Sergileri 13 Mart’a Kadar Devam Ediyor!

"İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!”: Popüler Kültür’de Bizans

Pera Müzesi, sanatseverler tarafından ilgi gören İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile ortaklaşa düzenlediği “İstanbul’dan Bizans’a” ve “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!” başlıklı sergileri ile Uluslararası Bağımsız Küratörler (ICI) oluşumunun “Yarına Notlar” isimli gezici sergisinin süresini 13 Mart’a kadar uzattı.


“Yarına Notlar”
Sergi

Tarih: 23 Kasım 2021 Salı – 13 Mart 2022 Pazar
Yer: Pera Müzesi, Beyoğlu, İstanbul


Independent Curators International [Uluslararası Bağımsız Küratörler] (ICI) oluşumunun daha önce ABD ve Çin’de sergilenen “Yarına Notlar” adlı gezici sergisi, sanatseverleri mevcut kriz ortamında çağdaş kültürel değerleri yeniden sorgulamaya davet ediyor. 25 ülkeden 30 küratörün ortak çalışmasıyla hazırlanan sergi, dünyanın dört bir yanından 29 sanatçının eserlerini bir araya getiriyor ve küresel bir çağda sanatın kolektif hafızanın inşasındaki rolünü ele alıyor.

Covid-19 pandemisiyle daha görünür hale gelen yeni küresel gerçekliği yansıtan bu eserler, yakın geçmişten bir ilham kaynağı ve geleceğe yön veren bir bakış açısı öneriyor. Pandemi döneminde yaşanan tecrit, ev hayatı ve bakım kavramlarına odaklanan eserler ile pandemiye doğrudan referans vermeyen eserler beraber incelendiğinde, sergi bir bütün olarak günümüzün yansımasını oluşturmayı amaçlıyor.

Sergi süresince her cumartesi Pera Müzesi Oditoryumu’nda gösterilen sanatçı videoları, izleyicileri dünyanın ve insanlığın geleceğini yeniden düşünmeye davet ediyor.


“İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800–1955”
Sergi

Tarih: 23 Kasım 2021 Salı – 13 Mart 2022 Pazar
Yer: Pera Müzesi, Beyoğlu, İstanbul


Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü iş birliğiyle iki Bizans sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Bu sergilerden İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800–1955, Bizans araştırmalarının İstanbul’daki gelişimine ışık tutuyor. Bizans sanatı uzmanı Brigitte Pitarakis’in küratörlüğünde hazırlanan sergi, İstanbul’un 1800-1955 yılları arasındaki ekonomik, kültürel ve siyasal değişimlerinin Bizans mirasına etkisini ve Bizans’ın yeniden keşfi ile bu mirasın geniş bir ilgi alanına dönüşümünü anlatıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ndeki Bizans koleksiyonları başta olmak üzere, döneme özgü, gösterişli bir üslupta resimlendirilmiş nadir kitaplar, baskı ve haritalar, orijinal fotoğraflar, belge ve resimler tematik bir bütünlük içinde sergide bir araya getiriliyor.


“İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!: Popüler Kültür’de Bizans”
Sergi

Tarih: 23 Kasım 2021 Salı – 13 Mart 2022 Pazar
Yer: Pera Müzesi, Beyoğlu, İstanbul


Emir Alışık’ın küratörlüğünde hazırlanan İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!: Popüler Kültürde Bizans sergisi ise Bizans’ın popüler kültürdeki temsillerini ele alıyor. Bizans’ı simgeleyen ya da ona atfedilen değerlerin farklı sanat mecralarında nasıl yer bulduğunu ortaya koyan sergide elliyi aşkın sanatçı, yazar, illüstratör, müzisyen, sinemacı ve moda tasarımcısının Bizans’a atfedilen eşsizliği ve egzotizmi yorumlayan işleri yer alıyor.

Sergiyle aynı adı taşıyan “What Byzantinism Is This in Istanbul!” podcast serisi, farklı sanat mecralarındaki Bizans izlerini tartışmak üzere Bizans tarihi araştırmacıları ile ünlü yazar, sanatçı ve müzisyenleri buluşturuyor. Podcast serisi Spotify uygulamasından dinlenebilir.

Pera Müzesi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve güncel sergileri takip etmek için web sayfası incelenebilir.

İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800–1955 ve İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!: Popüler Kültür’de Bizans sergileri hakkında bi_özet‘in önceden yer verdiği ilgili haberi için:

(Pera Müzesi) Bizans Dönemini Ele Alan İki Sergiyi Ağırlıyor!

“Yarına Notlar” isimli sergi hakkında bi_özet‘in önceden yer verdiği ilgili haberi için:

(Pera Müzesi)’nde “Yarına Notlar” Sergisi Başladı!