(Versus Art Project)’te “TRANSİT” 19 Mart’a Kadar Görülebilir!

Selim Süme, Transit Sergisi, 2022, Fotoğraf Kayhan Kaygusuz

Selim Süme’nin “TRANSİT” başlıklı kişisel sergisi, 19 Mart tarihine kadar Versus Art Project’te izleyiciyle buluşuyor. Sergide yer alan fotoğraf çalışmalarında sanatçı, günlük ve sıradan olanı merkezine alıyor. Rastlantı ve kurgu arasındaki opak alanda salınan sergi, gündelik olanın estetize ve(ya) dramatize edilmesini araştırıyor.


“TRANSİT”
Sergi

Sanatçı: Selim Süme
Tarih: 10 Şubat – 19 Mart 2022
Yer: Versus Art Project, Beyoğlu / İstanbul


Fotoğraf çekmenin aynı zamanda bir şeyi çekmemek/göstermemek, kadrajın dışında bırakmak olduğuna işaret eden Selim Süme, “TRANSİT” isimli sergisinde uzun zamandır bakmaktan vazgeçtiği konulara tekrar odaklanıyor. 25 yıl önce lens odaklı işler üzerine çalışmaya başlayan sanatçının, kullandığı üretim biçimine geri dönüş olarak tanımladığı bu serisinde, bas-çek (şipşak) pratiğini kullanıyor.

Sergide sanatçı kompakt filmli bir makinenin imkânlarından yararlanmaya çalışarak, mümkün olabildiğince ham, samimi ve sade estetiğin peşinde bir dil kurmaya çalışıyor. Sanatçı, fotoğraflarında hafızanın kaydını günlük tutma pratiğiyle ele alarak, bunları kendi ifadesiyle “izleyiciyi kör etmeden” göstermeye çalışıyor.

“TRANSİT” başlığı altında fotoğraflarını bir araya getiren sanatçı, şair Ahmet Güntan‘ın “Parçalı Ham” manifestosundan ilham alıyor.

“Şiiri yaratma, yavaşça ara.
İçeride değil, dışarıda – somutta.

Beyin kimyana ihanet etmeden bak. Nasılsa seni kimse takmıyor.

Gözlemlemediğin, dokunmadığın şeyi şiire sokma.

Görmediğin coğrafyaları, yaşamadığın tarihi yazma. (Kitaplardan somut bilgiyi ham olarak alabilirsin.)


Sıfatlardan kaçın.

Dize kurma.

Kafiye yapma.
Söz sanatlarından sakın.

Gizli gönderme yapma. Okuyucunun donanımına ihtiyaç duyma.

İmgeyi bilgi vermek için kullan.
Tıfıl Garson’u unutma.”
(Ahmet Güntan, “Parçalı Ham” manifestosu.)

Versus Art Project, Salı – Cumartesi günleri saat 10.00 – 18.00 arası ziyaret edilebilir. Sergi hakkında detaylı bilgi için www.versusartproject.com web sayfası incelenebilir.