(Mimarlar Odası) Anma Programı: “Sıradışı Çizgisi ve Toplumcu Kimliğiyle Vedat Dalokay” Sempozyumu

Mimarlar Odası Anma Programı’nın 2020-2022 dönemi için belirlenen Vedat Dalokay adına düzenlenen “Sıradışı Çizgisi ve Toplumcu Kimliğiyle Vedat Dalokay” başlıklı sempozyum 25 Şubat 2022 Cuma günü saat 10.00’da çevrim içi olarak gerçekleşecek.


“Sıradışı Çizgisi ve Toplumcu Kimliğiyle Vedat Dalokay”
Sempozyum

Tarih: 25 Şubat 2022, Cuma
Saat: 10:00 – 18:00
Yer: Çevrim içi, Zoom, TMMOB Mimarlar Odası Youtube Kanalı


Türkiye’nin mimarlık kültürüne katkıda bulunmuş ve bugün hayatta olmayan mimar(lar)ın anısını yaşatmak üzere, Mimarlar Odası tarafından 2006 yılından beri Anma Programları düzenleniyor. Her dönem, Ulusal Mimarlık Ödülleri Seçici Kurulu tarafından belirlenen mimar(lar)ın kendisi ve çalışmaları hakkında, ödül döneminden başlayarak gelecek döneme kadar, kapsamlı etkinlikler düzenleniyor. Mimar Kemalettin Bey, Seyfi Arkan, Zeki Sayar, Haluk Baysal-Melih Birsel, Ernst A. Egli, Maruf Önal ve Nezih Eldem’in ardından, her iki yılda bir düzenlenen anma etkinliğinin 2020-2022 dönemi için Vedat Dalokay seçildi. 

2020 yılında düzenlenen 17. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nin Seçici Kurulu kararın gerekçesini şu şekilde açıkladı: Vedat Dalokay Türkiye mimarlığının çok yönlü kişiliklerindendir; edebiyat alanındaki ödüllü çalışması, gazetecilik alanındaki emekleri ve özellikle 1970’li yıllarda Ankara Belediye Başkanı olarak katkısı dahil politika alanındaki çabaları kendisinin meslek alanı dışında da tanınmasını ve takdir edilmesini sağlamıştır. Çeşitli alanlardaki yoğun çalışmalarına karşın, kendisini ‘kent doktoru’ olarak tanımlayan ve yerel yönetici olarak Ankara’nın bir dönemine damgasını vurmuş olan Dalokay’ın mimarlık ortamındaki önemli yeri ve unutulmaz etkisi ise gerçekleştirilmiş olan yüze yakın mimari ve kentsel tasarım projesinde vücut bulmaktadır. Mezun olduktan sonra bir süre kamuda mimar olarak çalışan ve ardından kendi ofisini kuran Dalokay, birçok yarışmada ödül alarak mesleki başarısını kanıtlamış; özellikle Ankara’daki Kocatepe Camisi ve Pakistan’daki Faysal Camisi yarışmalarında aldığı birinciliklerle yurt içi ve yurt dışında modern tasarım anlayışıyla takdir edilen bir kimlik kazanmıştır. Dalokay, meslek örgütlenmesi alanında da önemli rol oynamış; 1950’li yıllardan itibaren Mimarlar Odası’nda aktif olarak emek vermiştir. Titiz ve disiplinli çalışma yaklaşımı ile üretken ve yaratıcı kişiliğiyle meslek ortamımızın örnek alınacak ve yol gösterici isimlerinden biri olan Vedat Dalokay’ın Türkiye mimarlığına olan büyük katkısının 17. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında Mimarlar Odası Anma Programı çerçevesinde önümüzdeki iki yıl boyunca çeşitli yayın ve etkinliklerle gündeme getirilmesine, belgelenmeye ve değerlendirilmeye başlanmasına Seçici Kurul tarafından karar verilmiştir.”

“Sıradışı Çizgisi ve Toplumcu Kimliğiyle Vedat Dalokay” başlıklı sempozyum, 25 Şubat 2022 Cuma günü Zoom platformu üzerinden gerçekleşecek ve eş zamanlı olarak TMMOB Mimarlar Odası adlı YouTube kanalından yayınlanacak.  Dalokay arşivinden özgün belgeleri içeren sunuşların yapılacağı sempozyumun devamı niteliğinde gerçekleşecek yuvarlak masa sohbetleri, yayın ve sergi çalışmaları ise ilgili belediye ve sivil toplum kuruluşları ile müşterek düzenlenecek.Sempozyum Programı

10.00- 10.15
Açılış Konuşmaları | Deniz İncedayı, Mansur Yavaş

10.15- 11.30
1. Oturum
Moderatör: Nezih Aysel
Çok Boyutlu ve Yaratıcı Kimliği | Aydan Erim, Erhan İşözen, Sibel Dalokay Bozer

11.30- 13.00
2. Oturum
Moderatör: Didem Akyol Altun
Geride Bıraktığı Çizgiler ve Yapılar Üzerinden Mimarlığı | T. Elvan Altan, M. Kerem Özel, Arbil Ötkünç, Güldehan Atay

13.00-14.00 |  Ara

14.00-15.00
Söyleşi
Büro Pratikleri | Zafer Akay, Hakan Dalokay, Güngör Kon

15.00- 16.00
Söyleşi
Mimarlar Odası’na Katkıları | Bülend Tuna, Yavuz Önen, Doğan Hasol

16.00-17.00
Söyleşi
Moderatör: Bülent Batuman
Sıradışı Bir Belediye Başkanlığı | Yiğit Gülöksüz, İlhan Tekeli


Program kapsamında gerçekleştirilen araştırmaların derlenmesi ve sonuç ürünlerin şekillendirilmesi sürecini, M. Zafer Akay, T. Elvan Altan, Didem Akyol Altun, Güldehan Atay, Nezih Aysel, Sibel Dalokay Bozer, Hakan Dalokay, Ayşen Ciravoğlu ve Melis Özge Gayretli’den oluşan Anma Programı Komitesi Üyeleri yürütüyor.

Mimarlar Odası Anma Programı hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.