GEMSS’21 Sergisi 20 Mart’a Kadar Görülebilir!

GEMSS'21 Sergisi

Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi 2021 (GEMSS’21) geçtiğimiz haftalarda, 19 Ocak’ta bir ön gösterim ile açıldı. Türkiye mimarlık ve kültür ortamına katkıda bulunan genç mimar ve ekiplerin çalışmalarına yer veren sergi 20 Mart’a kadar ziyaret edilebilir.


Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi 2021 (GEMSS’21)

Tarih: 20 Ocak – 20 Mart 2022
Konum: The Circle, Beyoğlu, İstanbul
Ziyaret: Ücretsiz, Herkese Açık, Kayıt Gerekli
Sergide Üretimleri Yer Alan Mimar ve Ekipler:
Aslı Eylem Kolbaş, Aslı Tusavul, Bihter Almaç, Bilge Bal, Dilşad Aladağ & Eda Aslan, İbrahim Tolga Han, Mert Uslu, Mimarlık İşleri (Nil Bıçak, Erol Kalmaz & Kemal Bal), Onurcan Çakır, Pınar Kesim Aktaş, Spazio—x (Müge Yürüten & Lorenzo Sizzi), Rolab Studio (Aysel Abasova, Doruk Yıldırım, Tolga Kalcıoğlu), Studio Blai (Hazal Yılmaz, Yiğitalp Behram), Yelta Köm


GEMSS’21 sergisi 19 Ocak’ta, The Circle‘ın sergi alanında gerçekleşen bir ön gösterim sonrasında 20 Ocak’ta tüm tasarım, mimarlık ve sanat meraklılarını ağırlamak üzere açıldı. Serginin ön gösterimine GEMSS’in yeni ve eski döngülerinde yer alan seçici kurul üyeleri, seçilen mimar ve ekipler, ve organizasyonda rol oynayan paydaşlar katılım gösterdi.

The Circle kurucularının konuşmaları ile başlayan ön gösterim etkinliği, GEMSS’21 seçici kurul üyelerinin, etkinlik ana destekçisi VitrA ve yayın destekçisi Şişecam temsilcilerinin konuşmalarıyla devam etti. Ön gösterim etkinliğine fiziksel olarak katılamayan seçici kurul üyeleri ve seçilenler ise geceye çevrim içi katılarak görüşlerini paylaştı. The Circle’ın sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanan konuşmaların ardından ise sergi açılışı bir kokteyl ile devam etti.

Fotoğraf: GEMSS'21 Açılış Seremonisi'nden
Fotoğraf: GEMSS’21 Açılış Seremonisi’nden

Sergide, GEMSS’21 kapsamında seçilen mimar ve ekiplerin 2 ve 3 boyutlu üretimleri yer alıyor. Seçilenlerin üretimleri aracılığıyla birer mimar veya sanatçı olarak profillerini ön plana çıkarmayı amaçlayan sergi, her seçilen için 5’er elemana yer veriyor: ana sergi paftası, sergi objesi, 1 dakikalık video, sergi için hazırlanmış 1 portfolyo ve sergiyi hareketlendiren ek elemanlar. Seçilenleri detaylı tanıtmaktansa, merak uyandırmayı ve pratiklerin çeşitliliğine dair bir resim çizmeyi hedefleyen sergiye önümüzdeki aylarda paralel etkinlikler eşlik edecek. Her seçilen için özel olarak tasarlanacak bu etkinlikler, katılımcılarına Türkiye’nin genç ve yükselen mimar ve ekiplerini yakından tanımak için fırsat oluşturacak.

Serginin yanı sıra açılışa, seçki sürecinin detaylarına ve seçilen mimar ve ekiplerin üretimlerine yer veren GEMSS’21 Kitapçığı‘nın tanıtımı da eşlik etti. Kitapçık Sait Ali Köknar editörlüğünde hazırlandı. Kitapçığı yakından incelemek için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

This slideshow requires JavaScript.

GEMSS’21 sergisi 20 Mart 2022 tarihine kadar kayıt yaptırarak ziyaret edilebilir. Sergi hakkında daha ayrıntılı bilgi için The Circle’ın web sitesi ziyaret edilebilir, güncel ziyaret bilgilerinden haberdar olmak içinse sosyal medya hesapları takip edilebilir.

Ayrıca, GEMSS’21 ve sergi hakkında daha ayrıntılı bilgi için aşağıda bağlantıları yer alan geçmiş bi_özet haberleri de incelenebilir:

(GEMSS’21) 20 Ocak’ta Ziyaretçileriyle Buluşuyor!, bi_özet
GEMSS’21 Değerlendirme Süreci SONUÇLANDI!, bi_özet