“İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!” Sergisinin Podcast’i ve Çalma Listesi Yayında!

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün Pera Müzesi’nde düzenlediği “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!”: Popüler Kültürde Bizans sergisi, yeni bir podcast serisi ve çalma listesi yayınladı. Farklı sanat mecralarındaki Bizans izlerinin tartışıldığı sohbetlerde Bizans tarihi araştırmacıları ile ünlü yazar, sanatçı ve müzisyenler buluşuyor. 

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Pera Müzesi, “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!”: Popüler Kültürde Bizans sergisi kapsamında yayınlanan podcast serisi ile dinleyicileri Bizans algısına ait temaları kullanan sanat çalışmaları üzerine düşünmeye davet ediyor. Dört bölümden oluşan “What Byzantinism Is This in Istanbul!” isimli podcast serisinde Hugo ödüllü A Memory Called Empire romanından ünlü yönetmen Zack Snyder’in Justice League filmine, farklı popüler kültür ürünlerinde rastlanan Bizans temaları inceleniyor.

Düzenlediği sergiler ve film programları kapsamında Spotify kanalına yeni listeler ekleyen Pera Müzesi, “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!” sergisinin bir parçasını oluşturan müzikleri Bizans’a Kafa Sallamak isimli çalma listesinde bir araya getirdi. Heavy metalin çeşitli alt türlerindeki parçalardan oluşan liste ile dinleyiciler yaklaşık iki saat boyunca metal müziğin Bizantinizm’e yaptığı yolculuğa eşlik ediyor. Listede, Rotting Christ ve Amon Amarth gibi metal müzik severlerin yakından takip ettiği grupların çalışmaları bulunuyor.

Podcast serisinin ilk konuğu ödüllü yazar Arkady Martine

Podcastin ilk bölümü, 2020 yılında En İyi Roman dalında Hugo Ödülü kazanan A Memory Called Empire isimli bilim kurgu romanına ayrılıyor. Bizans tarihçisi ve şehir plancısı Dr. Anna Linden Weller’in Arkady Martine takma adıyla yazdığı roman, Teixcalaanli İmparatorluğu‘na büyükelçi olarak gelen Mahit Dzmare’in selefinin ölümünü ve bu toplumdaki istikrarsızlığı araştırmasını konu alıyor. Yazar Anna Linden Weller’in İstanbul İsveç Araştırma Enstitüsü’nün eski direktörü Ingela Nilsson ile bir araya geldiği sohbette, romanda Bizans kültürüne yapılan göndermeler konuşuluyor.

Rotting Christ

İkinci bölümde yine ilgi uyandıran konu ve konuklar bir araya geliyor. Heavy metal üzerine akademik çalışmalar yürüten ve sergi kataloğuna Bizans’a “Kafa Sallamak”: Bizans İmparatorluğu’nun Metal Müzikte Alımlanması başlıklı makalesiyle katkıda bulunan Jeremy J. Swist’in moderatörlüğünde gerçekleşen sohbete, Yunan trash metal grubu Exarsis’in solisti ve Metal Hammer dergisi yazarlarından Nikos Tragakis ile ünlü black/death metal grubu Rotting Christ’in solisti ve kurucusu Sakis Tolis konuk oluyor. Rotting Christ’ı odağına alan podcastte, tarihi referanslarla üretim yapan grubun parçalarında mitoloji ve Bizans etkisi konuşuluyor.

Jeff VanderMeer | Fotoğraf: Ditte Valente

Podcast serisinin 12 Ocak’ta yayınlanan üçüncü bölümünde İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm! sergisi küratörü Emir Alışık, Nebula Ödülü ve World Fantasy Awards sahibi yazar Jeff Vander Meer ile bir araya geliyor. Ambergris Üçlemesi olarak bilinen City of Saints and Madmen: The Book of Ambergris (2001), Shriek: An Afterword (2006) ve Finch (2009) kitapları üzerinden fantastik edebiyatta tarih temsilinin mercek altına alındığı sohbette, Ambergris şehrinin Bizans ile paralellikleri ortaya konuluyor.

 Serinin dördüncü ve son bölümü ise sergi kataloğunda Neon Bizans: Las Vegas’ta İkonografiden Yoksun Estetik makalesiyle yer alan Bizans sanatı profesörü Roland Betancourt’u, Game of Thrones, Harry Potter, King Arthur ve Macbeth gibi ödüllü dizi ve filmlerin set tasarımında çalışan Rohan Harris ile buluşturuyor. 19 Ocak Çarşamba günü yayınlanan söyleşi, Harris’in son çalışmalarından Zack Snyder’s Justice League (2021) filmine odaklanıyor. 2017 yapımı Justice League filminin Zack Snyder’in kurgusuyla yeniden yorumlandığı bu versiyonda, seyirci neredeyse üç dakika boyunca kötü kahraman Darkseid‘in dünyaya ilk saldırısının sahneleriyle bezenmiş freskolu bir odayı izliyor. Sahneyi derinlemesine inceleyen Betancourt ve Harris, bu ürkütücü duvar resimlerini geç Bizans sanatı bağlamında tartışıyor.

“What Byzantinism Is This in Istanbul!” podcast serisini dinlemek ve takipte kalmak için: https://open.spotify.com/show/4CcHuuGWRPJfXzDdE0ve73

“Bizans’a Kafa Sallamak” çalma listesini dinlemek için: https://open.spotify.com/playlist/1xyqmGVSqfQcwn8RsuEJcx