(I ME CE)’nin Yeni Sergisi “I ME CE 2.0” Barın Han’da!

Ortak üretimi teşvik eden, süreç odaklı ve mekân temelli bir sanat oluşumu olan I ME CE, Barın Han’ın ev sahipliğinde 26 Aralık 2021 itibariyle atölye çalışmalarına başladı. Sanatçının fikir sürecinden, eserin son formuna kadar tüm dönüşümünün kaydının tutulduğu ve izleyiciyle paylaşıldığı atölye süreci, “I ME CE 2.0” isimli sergi ile 21 Ocak Cuma günü ziyaretçilere açılıyor.


“I ME CE 2.0”
Sergi

Sanatçılar: Alican Bekoğlu, Alper Goldenberg, Berfin Bilken,
Beybin Başerdem, Ce_lab, Çağla Meknuze, Ecem Arslanay,
Ecem Karslı, Esra Önel, İrfan Muhassıloğlu, Kaan Walsh, Lara Erdir,
LÜTFÜ, Mina Gürsel Tabanlıoğlu, Numan Okutan,
Selin Nisa Açıkel, Umut Erbaş, Yunus Aras, Zeynep Aslanoba

Tarih: 21 – 29 Ocak 2022 | Saat: 12.00 – 19.00
Yer: Barın Han, Çemberlitaş / İstanbul


Esra Önel ve Mina Gürsel Tabanlıoğlu tarafından yürütülen I ME CE, seramik, video, enstalasyon, edebiyat, dans ve müzik gibi birçok farklı disiplinden üreticiyi bir araya getiriyor. Gerçekleştirdikleri bir aylık atölye süreci sonunda oluşturulan “I ME CE 2.0” isimli sergide, çıktıların yanı sıra üretim süresince kaydı tutulan arşivler de yer alıyor.

Açık çağrı ve davet yoluyla atölyeye dâhil olan sanatçılar çalışmalarında “Barın Han’ın mekânsal özellikleri, tarihi ve çevresi”, “Barın Yazı ve Cilt Atölyesi’nin kurucusu merhum Hattat Emin Barın’ın icraatları” ve “Bir aylık üretim sürecinde gerçekleşen kişiler arası ve mekânla olan etkileşimler” olmak üzere üç̧ temel fikirden yola çıkıyor.

Bir aylık süreç boyunca izleyiciye ve katılımcılar arası etkileşime açık atölye metodunu benimseyen I ME CE, iş birliği içinde bir sergi açılış̧ hazırlığını teşvik ediyor. Süreç boyunca ortaya çıkan eserler, açılış gününe kadar tamamlanmak zorunluluğunu taşımıyor. Kimi eserler, sergi açılışından itibaren 29 Ocak tarihine kadar soyuttan somuta dönüşüm sürecine devam edecek. Mekânsal değişimi ön plana alan projede, yeni katılımcılar da atölye süresi boyunca sergiye dâhil olabilecek.

Atölye çalışması kapsamında ürettiği işleri sergide yer alan sanatçılar; Alican Bekoğlu, Alper Goldenberg, Berfin Bilken, Beybin Başerdem, Ce_lab, Çağla Meknuze, Ecem Arslanay, Ecem Karslı, Esra Önel, İrfan Muhassıloğlu, Kaan Walsh, Lara Erdir, LÜTFÜ, Mina Gürsel Tabanlıoğlu, Numan Okutan, Selin Nisa Açıkel, Umut ErbaşYunus Aras ve Zeynep Aslanoba.

Ayrıca atölye ve sergi sürecinin kaydını tutan akademisyen ve eleştirmen Ecem Arslanay’ın kaleme aldığı yazı dizisi, dört hafta boyunca “Unlimited” dergisinden takip edilebilir. “I ME CE 2.0” isimli sergi, 29 Ocak tarihine kadar Barın Han’da ziyaret edilebilir. Atölye çalışmalarına ve sergiye dair ayrıntılı bilgi www.imece34.com İnternet sayfasından alınabilir.