Resul Aytemür’ün “Duyusal Alan” İsimli Sergisi (Cadde160)’ta

Resul Aytemür’ün çoğunlukla son yıllarda ürettiği ve Türkiye’nin tatil beldelerinden manzaraları konu edindiği “Duyusal Alan” isimli sergisi, içerdiği peyzaj temalı özel seçkisiyle Cadde160 Art Gallery’de İstanbullu sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.


“Duyusal Alan”
Sergi

Küratör: Serap Atala
Sanatçı: Resul Aytemür
Tarih: 18 Ocak – 19 Şubat 2022
Yer: Cadde160 Art Gallery, Kadıköy / İstanbul


Figür odaklı yaklaşımıyla Türkiye’de toplumsal gerçekçi akımın tanınan ressamlarından olan Resul Aytemür’ün “Duyusal Alan” isimli sergisi, yoğun boya kullandığı ve güçlü renkleriyle yüksek dinamizme sahip olan peyzaj çalışmalarını içeriyor. 32 eserden oluşan sergi, Aytemür’ün sanatının daha az bilinen taraflarını da öne çıkartmayı hedefliyor.

Toplumsal gerçekçilik anlayışıyla ürettiği eserleriyle tanınan Resul Aytemür’ü yalnızca figüratif çalışmalarıyla kategorize edemeyiz.

Serginin küratörlüğünü üstlenen Serap Atala, sanatçı için şu ifadelerde bulundu:

“Resimlerindeki insan hikâyelerinde fiziksel ve duyusal saptamalara yer veren ve toplumsal gerçekçilik anlayışıyla ürettiği eserleriyle tanınan Resul Aytemür’ü yalnızca figüratif çalışmalarıyla kategorize edemeyiz; öyle ki, Aytemür’ün peyzaj çalışmaları da figüratif resimleri gibi yerinde gözlemlenir, içselleştirilir ve ardından da atölyede yorumlanır. Bu sebeple kendisini bir ‘atölye ressamı’ olarak nitelendiren Aytemür, gözlemci bir sanatçı duyarlılığıyla yaşadığı, gördüğü ve duyumsadığı yerleri tuvaline aktarırken, figüratif eserlerinde olduğu gibi peyzaj çalışmalarında da, kullandığı imgelerin kodlarını izleyiciyle paylaşır…”

Resul Aytemür’ün sanatının öteki ve daha az bilinen taraflarını izleyiciye sunma iddiasındaki sergi hakkında detaylı bilgi için Cadde160 İnternet sitesi veya sergi kataloğu incelenebilir.


Resul Aytemür
1951 doğumlu olan ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü, Neşet Günal Atölyesi’nden 1978 yılında mezun olan Resul Aytemür, ağırlıklı olarak toplumdaki farklı sınıfların gündelik ve toplu mücadelelerini ele alan, kendi sanat söylemini toplumcu gerçekçilik akımı üzerinden ifade eden çalışmalarıyla tanınmaktadır. Son yıllarda, şehrin kaosuna karşı tatil beldelerinin dinginliğinin de görülmeye, fark edilmeye değer bir olgu olduğunu izleyiciye kendi tuvali üzerinden anlatmaktadır. Aytemür’ün eserleri çok sayıda önemli koleksiyonda yer almakta olup sanatçı, çalışmalarına İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin belli başlı tatil beldelerinde de devam etmektedir.