Uluslararası ASANSÖR Endüstrisi 10-13 Mart’ta Tüyap’ta Buluşuyor!

Tarsus Turkey tarafından, AYSAD’ın (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) desteğiyle hazırlanan “17. Uluslararası Asansör İstanbul Fuarı”, 10 – 13 Mart tarihleri arasında Tüyap Beylikdüzü’nde gerçekleşecek. Dünya asansör endüstrisinin 2022 yılındaki ilk büyük küresel buluşması olacak fuara, 30 ülkeden 400 firma katılıyor.


“17. Uluslararası Asansör İstanbul Fuarı”

Tarih: 10 – 13 Mart 2022
Yer: Tüyap, Beylikdüzü / İstanbul


Tarsus Turkey Genel Müdürü Zekeriya Aytemur, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki Sanayi Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı 2021 Asansör Sektör Raporu‘nu baz alarak “Türkiye’de aktif halde 800 bin asansör bulunuyor. 3 binin üzerinde firmanın 32 bin çalışanıyla faaliyet gösterdiği sektörün yıllık cirosu ise 2-3 milyar dolar olarak tahmin ediliyor” dedi. Aytemur, 2020’yi 245,5 milyon dolar ihracatla kapatan sektörün, mart ayındaki fuarla birlikte dünya ihracat liginde üst sıralara çıkacağını belirtti.

Türkiye asansör sanayisinde yer alan firmaların büyük bir bölümü, ihracat yapabilme kabiliyetine sahip.

Tarsus Turkey Genel Müdürü Zekeriya Aytemur


“Aksam imalatı, asansör montajı ile bakım ve onarım olarak üç ana kolda faaliyet gösteren Türkiye asansör sanayisinde yer alan firmaların büyük bir bölümü, ihracat yapabilme kabiliyetine sahip”
diyen Aytemur, fuarın ihracatçı firmaların pazar paylarını artırmalarına destek olacağına ve dışa açılacak firmalara da yeni ihracat kanalları sunacağına dikkat çekti.

Bakanlıkça yayımlanan yönetmelik doğrultusunda 2020 yılında toplamda 592.230 adet asansörün periyodik kontrolü yapılırken, 235.968 adet asansöre (%40) kırmızı etiket, 48.802 adet asansöre (%8) sarı etiket, 205.673 adet asansöre (%35) mavi etiket ve 101.787 adet asansöre de (%17) yeşil etiket iliştirildi.

Her iki asansörden birisinin yüksek riskli olduğu Türkiye’de, asansör güvenliğine yönelik en yeni teknolojiler fuarda ziyaretçilerle buluşacak. Fuarda güvenli asansörlerin yanı sıra, konut ve ticari bina asansörlerinden hastane asansörlerine, ev içi asansör ve kişisel taşıyıcılardan oto asansörlerine, yük ve servis asansörlerinden engelli asansörlerine kadar tüm yeni makine, ekipman ve teknolojiler bir arada sergilenecek.

3 yılın ardından dünya asansör ve yürüyen merdiven endüstrisinin küresel düzeydeki ilk yüz yüze ticaret buluşması olacak “Asansör İstanbul 2022” hakkında detaylı bilgi için www.asansoristanbul.com web adresi ziyaret edilebilir.