(GEMSS’21) 20 Ocak’ta Ziyaretçileriyle Buluşuyor!

Bu sene ikincisi gerçekleşen GEMSS (Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi) 20 Ocak 2021 tarihinde The Circle’ın sergi mekanında ziyaretçilerini ağırlamaya başlıyor. 19 Ocak’ta davetli bir açılış töreni ile ön gösterimini yapacak olan sergide ziyaretçiler 20 Ocak tarihi itibarıyla Türkiye mimarlık kültürüne katkısı yüksek 40 yaş altı genç mimar ve ekiplerin çalışmalarını izleyebilecekler.


Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi 2021 (GEMSS’21)
Ön Gösterim: 19 Ocak 2022, Çarşamba (Davetli Katılım)
Tarih: 20 Ocak – 20 Mart 2022
Konum: The Circle Sergi Alanı, Beyoğlu, İstanbul
Ziyaret: Ücretsiz, Herkese Açık, Pandemi Önlemleri Alınmaktadır

Küratör: The Circle Ekibi
Sergi Tasarımı: Sanja Jurca Avcı, Nurullah Kaya, İlayda Çoksaygılı, Alp Şerif Besen
Sergide Çalışmaları Yer Alan Mimar ve Ekipler:
Aslı Eylem Kolbaş, Aslı Tusavul, Bihter Almaç, Bilge Bal, Dilşad Aladağ & Eda Aslan, İbrahim Tolga Han, Mert Uslu, Mimarlık İşleri (Nil Bıçak, Erol Kalmaz & Kemal Bal), Onurcan Çakır, Pınar Kesim Aktaş, Spazio—x (Müge Yürüten & Lorenzo Sizzi), RolabStudio (The Back Lab) (Aysel Abasova, Doruk Yıldırım, Tolga Kalcıoğlu), Studio Blai (The Back Lab)  (Hazal Yılmaz, Yiğitalp Behram), Yelta Köm


The Circle organizasyonuyla düzenlenen GEMSS’21 seçkisi 07 Temmuz 2021 tarihinde yapılan bir açık çağrı ile Türkiye mimarlık kültürüne katkı koyan 40 yaş altı genç mimar ve ekipleri başvurmaya davet etmişti. Eylül ayında, Ömer Selçuk Baz, Şebnem Yalınay Çinici, Pelin Derviş, Murat Germen, Tülin Hadi, Luca Molinari ve Sait Ali Köknar’ın (Moderatör) katılımıyla gerçekleşen değerlendirme süreci sonrasında ise Dünya Mimarlık Haftası’nda duyurulan seçkide – 82 başvuru arasından– 9’u bireysel, 5’i ise ekip olmak üzere mimarlığın çeşitli alanlarından 14 pratik -toplamda 21 kişi- yer almıştı. Seçki hakkında detaylı bilgi bağlantıda bulunabilir.

GEMSS’21 süreci kapsamında, seçkiyi takip eden 20 Ocak, Perşembe günü açılacak sergi ise seçilen mimar ve ekiplerin üretimleri ile oluşturuluyor. Serginin yanı sıra, seçilenlerin çalışmaları ve GEMSS’21 sürecine dair detaylar bir kitapta ve The Circle’ın web sitesinde derlenerek mimarlık çevreleri ile paylaşılacak.

Seçki ve sergi hakkında detaylı bilgi için bağlantıya tıklayarak GEMSS’21’in web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.