(Arter)’in “Dinleyen Gözler İçin” Sergisinde Son Günler!

Osman Dinç, Ahlat’a Ağıt, 1984–2014

Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan “Dinleyen Gözler İçin” başlıklı grup sergisi, 31 Aralık tarihine kadar devam ediyor. Çoğu müzikle güçlü bir bağ kuran 23 yapıtı bir araya getiren sergi, ziyaretçileri yapıtlardan gelen “sesleri” keşfetmeye ve hayal etmeye davet ediyor.


“Dinleyen Gözler İçin”
Sergi

Küratör: Melih Fereli
Sanatçılar: Joseph Beuys, Barbara Bloom, John Cage, Henning Christiansen,
Osman Dinç, John Driscoll, William Engelen, Hreinn Friðfinnsson,
Dick Higgins, Július Koller, Jarosław Kozłowski,
Hans Peter Kuhn, Füsun Onur, Lene Adler-Petersen,
Annette Ruenzler, Carles Santos, Michael Snow
Tarih: 10.09.2020-31.12.2021
Yer: Arter Dolapdere, Beyoğlu


Küratörlüğünü Melih Fereli’nin üstlendiği “Dinleyen Gözler İçin” isimli sergi, John Cage’in “mutlak bir sessizliğin imkânsızlığına” odaklanan önermesinin izinden gidiyor. Arter’in “Sesli Dizi” serisi kapsamında düzenlenen üçüncü sergisi, duyu sisteminize içkin yaratıcı ve imgesel güçleri keşfetmeye, dinleme ve görme biçimlerini farklılaştırmaya teşvik ediyor.

Ses içeren az sayıda eseri, tamamen sessiz yapıtlarla aynı mekânda sunan sergi, gerçeklik ve hayal gücü arasında salınan düşünsel bir sarkaç yaratmayı amaçlıyor. Müziğin birçok görsel sanatçı için, çarpıcı sonuçlar veren zengin bir esin kaynağı olduğunu ifade eden Fereli, bir sanat yapıtının “kendi müziğini işitmeye” çalışmasının, söz konusu yapıta ilişkin algıyı geliştirdiğini belirtiyor.

Sergi ile eşzamanlı olarak düzenlenen, Arter’in performans salonu Karbon’da “Yağmur Ormanı V (varyasyon 3)” sergisi de yer alıyor. Birbiri ile ilişikli iki sergi, görsel dünyayı algılama şeklini sesin ve hatta sessizliğin perspektifinden bakarak iç içe geçmiş yaklaşımla sunuyor.

Fluxus sanatçılarını referans alan “Dinleyen Gözler İçin” sergisi kapsamında, John Cage’e atıfla isimlendirilen La Cage Musicale (Müzik Kafesi) başlıklı etkileşime açık bir çalma listesi de bulunuyor. Sergide yer alan yapıtları çalma listesinden kendi seçtikleri bir parçayla eşleştirerek lacagemusicale@arter.org.tr adresi üzerinden paylaşan izleyiciler, bir yıllık Arter Beraber üyeliği ve Arter Yayınları’ndan bir kitap armağanı sunan çekilişlere katılabiliyor.

Melih Fereli ile Süreyyya Evren’in kaleme aldığı sergi ile aynı ismi taşıyan kitap, Arter Kitabevi’nden satın alınabilir ya da Arter Kütüphanesi‘nden incelenebilir. Arter’in güncel programlarına ve sergiye ilişkin daha detaylı bilgiye Arter’in web sayfasından bakılabilir.


Melih Fereli
İstanbul Erkek Lisesi, Waynesboro Lisesi (Pennsylvania), Robert Kolej Yüksek (lisans) ve Virginia Tech üniversitesinde (yüksek lisans) eğitimini tamamlayan Melih Fereli, 1973–1985 yılları arasında Lucas Industries şirketinde çalıştı. Londra Philharmonia Korosu’nda tenor korist sanatçılığının yanı sıra yönetim kurulu üyeliği (1985–1992) yaptıktan sonra 1993’te İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) genel müdürlüğünü üstlendi ve 2001 yılına kadar bu görevini sürdürdü. 2005 yılında VKV kültür-sanat danışmanı olan Fereli, 2010’dan bu yana Arter’in Kurucu Direktörü ve yönetim kurulu üyesidir. Fereli, ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (MİAM) öğretim üyeliği görevine devam etmektedir.