(Şişecam) 36. Cam Sempozyumu’nda Camın Geleceği ve İnovasyon Konuşuldu!

Camın tüm alanlarında faaliyet gösteren  Şişecam, dünya cam sektörünün önde gelen isimlerini “Cam Gelecektir” teması ile düzenlenen 36. Şişecam Cam Sempozyumu’nda konuk etti.

Pandemi nedeniyle çevrim içi olarak düzenlenen sempozyuma cam profesyonelleri yoğun ilgi gösterirken etkinlikte aralarında öğrencilerin, akademisyenlerin, sektör uzmanlarının ve bilim insanlarının da bulunduğu 608 katılımcı ağırlandı. Sempozyumda cam sektöründe gelecek, sürdürülebilirlik ve yeni teknolojiler konuşuldu.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, sempozyumun açılış konuşmasında camın insan hayatındaki kritik rolüne dikkat çekti. Kırman, “Cam üretimi insanlık tarihinin en önemli ve en etkili gelişmelerinden biri oldu. Cam, modern insan uygarlığının ana destekçilerinden biri olarak görülüyor. Cama dair algımız son 2 yüzyılda çığır açan inovasyonlarla son derece gelişti. Şişecam ise 86 yıllık geçmişi, 50 yıla varan kurumsal Ar-Ge deneyimi, inovasyon kültürü ve gelişmiş üretim yetkinliği ile inovatif çözümler ve uygulamalar sunarak hayata değer katmaktadır” ifadelerini kullandı.

Şişecam CEO’su Görkem Elverici ise konuşmasında pandeminin etkilerini ve camın Ar-Ge ve sürdürülebilirlik açısından rolünü değerlendirdi. Elverici, “Geleneksel kullanımıyla zaten vazgeçilmez olan cam, eşsiz şeffaflık, şekillendirilebilirlik, sertlik, düşük maliyet ve bulunabilirlik özellikleri ile birçok farklı yeni uygulamanın da temel bir bileşeni olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle biz de Sempozyum için mesajımızı ve ana temamızı ‘Cam Gelecektir’ olarak belirledik” dedi.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman sempozyumun açılış konuşmasında Birleşmiş Milletler’in “2022 Uluslararası Cam Yılı” olarak ilan edilmesi konusundaki kararına atıfta bulundu. Prof. Dr. Ahmet Kırman, “Cam üretiminin tarihi 5000 yıl geçmişe sahiptir. Cam üretimi modern insanlık tarihinin en önemli gelişmelerinden ve ana destekçilerinden biri olarak görülmektedir. Cama dair algımız son 2 yüzyılda çığır açan inovasyonlarla son derece gelişti. Cam bilimi ve teknolojisinde sağlanan ilerleme, modern toplumun mimari, ulaştırma, ilaç, enerji, iletişim ve görüntüleme teknolojileri gibi alanlardaki temel ihtiyaçlarının karşılanmasına destek oldu” şeklinde konuştu.

Şişecam CEO’su Görkem Elverici de konuşmasında pandeminin etkileri ile camın Ar-Ge ve sürdürülebilirlik açısından rolünü değerlendirdi. Elverici, COP26 toplantısında bir kez daha vurgulandığı üzere küresel ölçekte açık ve yakın bir iklim krizi tehdidi ile karşı karşıyayız. Bununla birlikte bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler ile dijitalleşmenin varlığı ve giderek olgunlaşması; karşı karşıya olduğumuz tehditlerle başa çıkma, küresel cam sektörünün sürdürülebilir ve sorumlu büyümesini sağlama gibi konularda daha önce hiç olmadığımız kadar hazırlıklı ve donanımlı olmamızı sağlıyor” dedi.

Şişecam Araştırma Geliştirme Kalite Genel Müdür Yardımcısı Dr. Reha Akçakaya da giderek artan ve gelişen kullanım alanları ile uzun vadeli değer yaratan cam sektörünün sürdürülebilir bir gelecek yaratma konusunda sınırsız imkanlar sunduğunu ifade etti. Akçakaya, 2022 Uluslararası Cam Yılı hepimiz için çok önemli olacak. Gelecek yıl cama dair farkındalığı artırmak için daha fazla çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

Uluslararası Cam Komisyonu (ICG) Başkanı Prof. da sempozyumun onur konukları arasında yer aldı. Duran, açılış oturumunda “BM 2022 Uluslararası Cam Yılı” konusunda sunum yaptı. Sempozyumun 3 oturumunda toplam 13 sunum gerçekleştirildi.


Şişecam
Şişecam düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncudur. Bugün dünyada cam ev eşyasında en büyük iki, cam ambalaj ve düzcamda ise en büyük beş üretici arasından yer alan Şişecam, dünyanın en büyük sekizinci soda üreticisi olmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideridir.

Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj, kimyasallar, otomotiv, cam elyaf, maden, enerji ve geri dönüşüm iş kollarında öncü bir rol üstlenen Şişecam, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır, Hindistan ve ABD’de üretim faaliyetlerini yürütmektedir.

Şişecam, 86 yıllık deneyimi, 22 Bin çalışanı, dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla uluslararası ölçekte bir şirket olarak, ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yoluna devam etmektedir.

www.sisecam.com.tr