(Çuhadaroğlu)(İstanbul Aydın Üniversitesi) İş Birliği Protokolü İmzaladı

İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli, Çuhadaroğlu Grup Şirketler Genel Müdürü Kenan Aracı

Çuhadaroğlu Grup Şirketler Genel Müdürü Kenan Aracı ve İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli’nin katılımıyla, Çuhadaroğlu ve İstanbul Aydın Üniversitesi arasında akademi ve sanayinin gelişimine yönelik protokol imzalandı.

Lisans – Lisansüstü akademi ve sanayi arasındaki iş birliğinin geliştirilmesinin hedeflendiği protokolde, öğrencilerin eğitimleri boyunca öğrendiklerini uygulamak için tecrübe kazanmaları amaçlanıyor. Protokolde İstanbul Aydın Üniversitesi akademisyenleri ve lisansüstü öğrencileri, alüminyum hakkındaki kişisel araştırma ve proje çalışmaları için Çuhadaroğlu Grup tarafından destekleniyor. Yapılan çalışmalar sonrasında hazırlanan raporlarla TÜBİTAK başta olmak üzere AB destekli projelerde ortaklık kurulması hedefleniyor. Ayrıca ön lisans ve lisans öğrencileri belirli periyotlarla Çuhadaroğlu Grup bünyesindeki üretim yerleşkelerinde kazanımlarını uygulayarak tecrübe edinecekler.

“Üretime dönüşmeyen bilginin bir anlamı olmaz”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli mühendislik alanındaki lisansüstü çalışmaların sanayi ile bütünleşmesinin son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, üretime dönüşmeyen bilginin bir anlamı olmadığını söyledi. Yapılan iş birliği protokolünün uygulama ve teorinin bir arada görülmesi konusunda ciddi katkıları olacağını söyleyen İzmirli, öğrencilerin mesleğe başlamadan önce tecrübeye sahip olmalarının önemini vurguladı.

Çuhadaroğlu Grup Şirketler Genel Müdürü Kenan Aracı ise, protokol ile oluşan birlikteliğe inandıklarını belirterek, bu birlikteliği sürekli kılma arzusunda olduklarını söyledi. Grup olarak benzer iş birliklerinin farklı üniversitelerle de sürdüğünü dile getiren Aracı, 18 yıldır devam eden Çuhadaroğlu Proje Yarışması’nın önemli katkılar sağladığını belirtti. Sanayi ve üniversite iş birliğinin önemine dikkat çeken Aracı, donanımlı insan kaynağına ulaşmanın önemini belirterek, Türkiye’de sanayi kuruluşlarında yetişmiş ara elaman konusunda sıkıntıların olduğuna vurgu yaptı.