(Türk Ytong) Yeşil OSB Konseptini Destekliyor!

Türk Ytong, AB Yeşil Mutabakat çerçevesinde iş dünyasının gündeminde olan Sanayide Yeşil Dönüşümü ve uyum paketinde yer alan tedbirlerle ilgili çözümler sunan Yeşil OSB Konsepti’ni destekliyor.

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, Türkiye sanayicisinin Yeşil Mutabakat’a uyum için hızlı hareket etmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Çevreye duyarlı üretim altyapısının oluşturulması, akıllı ve çevreci üretim modeline geçişte OSB’ler öncü bir role sahip. Yeşil OSB konseptini benimseyen pilot OSB’leri görmeye başladık. Ytong olarak bu konsepti destekliyoruzve bu dönüşümde ürün ve çözümlerimizle Türk sanayicisinin yanındayız” dedi.

“Yeşil Mutabakat bütün ülkeleri etkileyecek”

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar

Kentsel dönüşüm olgusunun sanayinin dönüşümünde de gerçekleşmesi gerektiğini ifade eden Hinginar, “Bir bakıma zorunluluk haline gelmeye başladı. Çünkü Avrupa Birliği konseyinin haziran ayında yürürlüğe soktuğu Yeşil Mutabakat bütün ülkeleri etkileyecek” dedi. Mutabakatın Türk sanayisini uygulamaya geçmeye zorladığına vurgu yaparak özellikle yeşil fabrikalara dönük çalışmaların vakit kaybetmeden başlaması gerektiğini ifade etti. Hinginar, “Ytong olarak biz kendi fabrikalarımızı insana ve çevreye saygılı Yeşil Bina konseptinde inşa ediyoruz. Ytong olarak enerji verimliliği sağlayan, yangına dayanıklı, yeşil bina inşaatına uygun, çevreci ürünler üretiyoruz. Fabrika inşaatlarında kullanılan Ytong Panel ürünlerimizin EPD yani Çevre Etiketi bulunuyor, bu sayede yeşil bina belgelendirme sürecinde puan kazandırıyor. Ürünlerimiz sadece yeşil bina anlamında değil bina ömrü boyunca ısı yalıtımı, yangın güvenliği gibi konularda yatırıma değer katıyor, üretim kayıplarına neden olabilecek risklerin azaltılmasını sağlıyor. Sanayi yatırımlarında sıkça karşılaştığımız çatılara güneş enerjisi uygulaması için de avantajlar sunuyor, bu uygulamalar için son derece sağlam, düzgün bir çatı konstrüksiyonu elde edilmesini sağlıyor” dedi.