“Kundura’nın Hafızası” Sergisi için Rehberli Turlar, (Beykoz Kundura)’da Başlıyor!

Türkiye’nin önemli endüstri mirası yapılarından Beykoz Kundura’nın geçmişine bugünden bakan Kundura Hafıza’nın güncellenerek süren sergisi, “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” için rehberli turlar başlıyor.


“Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” Sergisi
Tarih:
Cumartesi ve Pazar 
Saat:
14:00, 16:00
Yer:
Beykoz Kundura, Marangozhane Binası
Katılım: Ücretsiz | Rezervasyon ile


Cumartesi ve Pazar günleri 14:00 ve 16:00 saatlerinde uzman rehberler eşliğinde gezilebilen sergi, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet ederken; fabrikadan kalan makineler, belgeler, eski çalışanlar ve ailelerinin bağışladığı nesnelerin yanı sıra, 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini de bir araya getiriyor. Sergi, 600’e yakın görsel ve yazılı belgeden oluşuyor.

Kundura’nın Hafızası Sergisi | Kadın İşçiler

Ziyaretçilerini Sümerbank ayakkabı kalıplarının üretildiği Marangozhane binasında karşılayan sergiyi beykozkundura.com adresinden randevu alarak ücretsiz gezilebilir.

Kunduranın Hafızası | Sergi Alanı

Kundura Hafıza’nın her ayın ikinci Pazar günü düzenlediği çocuk atölyesi “Kundura Dedektifleri Fabrika’da” ise, 9-11 yaş aralığındaki çocukları deneyler, oyunlar ve keşiflerle dolu eğlenceli bir tarih yolculuğuna bekliyor. Kültürel miras alanında çocuk katılımını sağlamayı ve çocukların bilgi dağarcığına tarihi yapı ve alanları korumanın önemini erkenden yeşertmeyi amaçlayan atölye, 12 Aralık Pazar günü 13:00- 16:00 saatleri arasında Beykoz Kundura’da yapılacak ve biletleri beykozkundura.com adresinden satın alınabilecek.


Kundura Hafıza Derneği
2015’te başlayan ve sözlü tarih anlatılarının yanı sıra yaptığı araştırmalarla genişleyen Kundura Hafıza Arşivi ’nin yaratıcıları tarafından Şubat ayında
kurulan Kundura Hafıza Derneği; Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip bu kültür mirasının korunmasına yönelik, farklı disiplin ve yöntemleri kullanarak yaratıcı alanlar açmayı amaçlıyor. Sergi, atölye ve yayın çalışmaları için zengin bir kaynak oluşturan dernek, araştırmacılara ve sanatçılara yönelik destek programları da sunacak.

Beykoz Kundura’nın tarihiyle daha dinamik bir ilişki kurabilmeyi ve bu miras alanının kültürel ve sosyal hayatını yeniden zenginleştirmeye yönelik çalışmalar yapmayı hedefleyen Kundura Hafıza, 200’e yakın söyleşi, 1000’e yakın fotoğraf ve yüzlerce belge, ambalaj kâğıdı, gazete kupüründen oluşan arşivini de güncelleyerek geliştirmeye devam edecek.

beykozkundura.com/kundura-hafiza