(Akbank Sanat)’ta Felsefe Seminerleri Yeniden Başlıyor!

Akbank Sanat, akademisyen konuşmacıların katılımıyla düzenlediği “Felsefe Seminerleri”ne Kasım 2021 – Mayıs 2022 döneminde “Düşünme Ne Yapar?” başlığıyla devam ediyor.


Felsefe Seminerleri: “Düşünme Ne Yapar?”
Moderatör: Emre Şan
Tarih: Kasım 2021 – Mayıs 2022

“Platon’da Hesaplayıcı Akıl ve Sorgulayıcı Akıl”
Konuşmacı: Ömer Aygün
Tarih: 25 Kasım 2021, Perşembe

“Var Olmayanı Düşünmek: Aristoteles ve İbni Sina”
Konuşmacı: Burak Şaman
Tarih: 23 Aralık 2021, Perşembe

“Beğenirken Düşünür müyüz?”
Konuşmacı: Gamze Keskin
Tarih: 6 Ocak 2022, Perşembe

“Bilinç ve Yansıması: J.G. Fichte”
Konuşmacı: Türker Armaner
Tarih: 24 Şubat 2022, Perşembe

“Heidegger’de Düşünmek Nedir?”
Konuşmacı: Kaan H. Ökten
Tarih: 17 Mart 2022, Perşembe

“Dil ile Düşünce İlişkisi Üzerine”
Konuşmacı: Erhan Demircioğlu
Tarih: 7 Nisan 2022, Perşembe

“Dijital Teknolojiler ve Düşünme: Bernard Stiegler’in
Teknoloji Felsefesi”
Konuşmacı: Emre Şan
Tarih: 12 Mayıs 2022, Perşembe


Emre Şan

“Düşünme Ne Yapar?” temasını moderatör Emre Şan şöyle açıklıyor:
“Felsefe seminerlerinin amacı düşünme ne yapar sorusuna felsefenin farklı alanlarından yola çıkarak cevap aramaktır. Yirminci yüzyıl eşi benzeri görülmemiş bir yaratıcılığın damgasını vurduğu yoğun bir teorik dönüşüm yüzyılıydı. Ne var ki söz konusu yüzyılın sonunda aklın belirleyici kullanımının zayıflamasına ve akıl yürütmenin araçsallık ve hesaplanabilirlik tarafından kısıtlandığına tanıklık ettik. Oysa felsefe tarihinden öğrendiğimiz gibi akıl sadece analitik değil sentetik yargılara da sahiptir ve kendi koyduğu amaçlardan yola çıkarak hesaplanamaz olanı düşünebilir. Bu bağlamda seminer dizisi boyunca düşünmenin kendine has özelliklerini ve bugün ne anlam ifade ettiğini ele alacağız.”

Akbank Sanat YouTube kanalında ücretsiz olarak izlenebilecek seminer serisi Kasım 2021 – Mayıs 2022 süresince devam edecek.

Ayrıntılı bilgi için: www.akbanksanat.com


Emre Şan
Emre Şan lisans eğitimini Galatasaray Üniversitesi’nde, yüksek lisans ve doktorasını Paris 1 Panthéon Sorbonne’da tamamladı. Doktorasından sonra Ecole Normale Supérieur’de post-doktora araştırmaları yapan Emre Şan’ın fenomenolojide aşkınlık problemi üzerine yazdığı kitabı Renaud Barbaras’ın önsözü ile yayınlanmıştır (Paris, Mimesis, 2012). Ulusal ve uluslararası dergilerde ve kitap dizilerinde Türkçe, Fransızca ve İngilizce makaleleri çıkan yazar, Çağdaş Fransız Felsefesi üzerine derlemeler yayınlamıştır. Cogito dergisinin yayın kurulunda yer alan yazar, L’Université Catholique de Louvain (UCL) tarafından iki yılda bir verilen Prix Mercier ödülüne layık görülmüştür. Emre Şan, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nde Doçent olarak görev yapmaktadır.