(Türk Sinematek Derneği)’nden KASIM Ayı Boyunca Çevre Odaklı Belgeseller!

Daniel Lambo, Nefessiz

Bozcaada Uluslararası Ekoloji Belgesel Festivali (BİFED) danışmanlığında Türk Sinematek Derneği tarafından hazırlanan Kasım ayı belgesel programında, çevre sorunları ve bu alandaki güncel tartışmaları ele alan filmlere yer veriliyor.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’ndan (COP26) hareketle oluşturulan belgesel programı, Kasım ayı boyunca her Salı 3 ayrı belgeseli izleyiciye sunuyor.


“Arica”
2020, 97 dk.
Gösterim Tarihi: 16.11.2021 Salı 20.00
Yönetmen ve Senarist: Lars Edman, William Johansson


Fethi Kayaalp Birincilik Ödülü’nü alan “Arica” belgeseli, İsveçli bir maden şirketinin uzun yıllardır Şili’deki bir kasabaya ihraç ettiği zehirli atıkların sebep olduğu felakete odaklanıyor.

LarsEdman, William Johansson, Arica

20 yıldır takip ettikleri bu felaketle ilgili süreci ve davayı perdeye yansıtan Lars Edman ve William Johansson, kısmen kişisel yolculuk, kısmen mahkeme draması niteliğindeki filmlerinde adını temize çıkarmak için her yolu deneyen çok uluslu bir şirkete karşı adalet savaşı veren acı içindeki bir topluluğun hikayesini anlatıyor.


“Yeşil Yalan”
2018, 93 dk.
Gösterim Tarihi: 23.11.2021 Salı 20.00
Yönetmen ve Senarist: Werner Boote


2018’de Bozcaada Uluslararası Ekoloji Belgesel Festivali’nde Uluslararası Yarışma’da yer alan “Yeşil Yalan” büyük küresel aktörlerin müşterilerinin güvenini kazanmak için uydurdukları sürdürülebilirlik üzerine kurulu pazarlama kampanyalarını sorguluyor. Filmin iki kahramanı dünyanın dört bir yanında şirket sözcüleri, filozoflar ve daha iyi bir dünya için savaşanlarla görüşmeler yaparken onları izlemektedir.

Werner Boote, Yeşil Yalan

Ortağı Kathrin Hartmann ile beraber filmin tümünde kamera önünde olan yönetmen Werner Boote, Mark Achbar ile Jennifer Abbott’ın filmi Şirket’i (The Corporation, 2003) andıran bir üslup ve cesaretle emperyalizmi, neo liberalizmi ve kapitalizmi eleştiriyor. İnsanlığın geleceğine dair sorunları daha da büyüten “Yeşil Badana” (Green Washing) sorununu önceden görmüş olması filmin önemini bir kat daha artırıyor.


“Nefessiz”
2018, 75 dk.
Gösterim Tarihi: 30.11.2021 Salı 20.00
Yönetmen: Daniel Lambo
Senarist: Daniel Lambo, Maarten Schmidt


2019’da Bozcaada Uluslararası Ekoloji Belgesel Festivali’nde Fethi Kayaalp Birincilik Ödülü’nü kazanan “Nefessiz” filminde yönetmen Daniel Lambo, babasının ve köyündeki başka birçok insanın ölümünün ardından asbest endüstrisi hakkındaki gerçekleri ortaya çıkarmak için yoğun bir araştırmaya girişir. Onu Hindistan’daki en büyük asbest atık alanına götüren bu araştırma bütün dünyada işçilerin ve tüketicilerin yaşamlarını tehdit etmeye devam eden korkunç bir endüstrinin varlığını gözler önüne sermektedir.


Türk Sinematek Derneği
Sinema kültür birikimini korumak ve yaymak amacıyla 2018 yılında Kadıköy Belediyesi çatısı altında 1965’te kuruldu. 80 darbesi döneminde kapanan Sinematek Derneği’nin kurucu ekibinde yer alan Jak Şalom’un girişimiyle yeniden hayata geçirilen Sinematek / Sinema Evi, sinemanın geçmişi ile bugünü arasında bir köprü kurmayı amaçlıyor.