“Venedik Bienali’nde Türkiye ve Mimarlık” Video Serisinin İlk Dört Bölümü Yayında!

Venedik Bienali’nde Türkiye ve Mimarlık video serisi, VitrA’nın katkılarıyla, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından hazırlandı.

Venedik Bienali 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ne Türkiye’den katılan isimlerle işleri üzerine sohbetlerin ilk bölümünde, İstanbul Tasarım Bienali Direktörü ve Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu Danışmanı Deniz Ova’nın sunumu ile Venedik Bienali ve Türkiye Pavyonu’nun tarihçesi konuşuluyor. Serinin ikinci bölümünde ise, İKSV’nin koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye Pavyonu’nda yer alan “Ölçü Olarak Mimarlık” projesini, serginin küratörü Neyran Turan anlatıyor.

Serinin üçüncü bölümünde Mimar, Dr. Öğretim Görevlisi Merve Bedir, Arsenale’de yer alan ana serginin “Ortak Yaşam Alanları” bölümünde sergilenen projesi “Huzursuz Şehir”i anlatıyor.

Serinin son yayınlanan dördüncü bölümünde ise mimar Han Tümertekin, Venedik Bienali’nin Arsenale’deki ana sergide yer alan projesi “Yan Yana”yı anlatıyor. “Yan Yana”, insanları daha önce bulunmadıkları yerlerde bir araya getirerek rastlantısal karşılaşmalara olanak sağlıyor ve su kenarında yeni bir mekânsal kullanım öneriyor.

Video serisi, İKSV’nin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilir.

İKSV’nin koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye Pavyonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla ve T.C. Dışişleri Bakanlığı himayesinde, Schüco Türkiye ve VitrA’nın eş sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.