“9. Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri” Başvuruları Başladı!

Bu yıl 9.’su düzenlenecek olan “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri” başvuru süreci başladı. Başvurular internet üzerinden yapılacak ve ön değerlendirmeyi geçen adaylar “Design Turkey Sergisi”ne davet edilecek.


Yarışma Takvimi

Erken Başvuru Tarihi: 01 Kasım 2021- 08 Kasım 2021
Başvuru Tarihi: 9 Kasım 2021- 22 Kasım 2021
Geç Başvuru Tarihi: 23 Kasım 2021- 01 Aralık 2021
Ürünlerin Sergiye Gönderilmesi ve Kurulumu: 10 Aralık 2021
Ürünlerin Değerlendirilmesi: 14-15 Aralık 2021
Konferans ve Sergi: 17-18 Aralık 2021


“Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”, Türkiye’de kullanıcının ihtiyaçlarını gözeten, ihracatta ve ulusal pazarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımı ödüllendirerek, ürünlerin topluma ve endüstriye sağladığı faydaları görünür kılmak için düzenleniyor. Etkinlik Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) iş birliğiyle düzenlenerek, TURQUALITY Programı dahilinde değerlendirilecek.

İlk kez 2008 yılında gerçekleştirilen Design Turkey, üretim ve hizmet sektöründe ödül alan iyi tasarımları sergi ve yayınlarla tanıtımını yapıp, tasarımcıları da sektör bünyesindeki üreticilerle buluşturacak.
14-15 Aralık’ta değerlendirilecek başvurular “Ürün Tasarımı Ödülleri” ve “Kavramsal Tasarım Ödülleri” olmak üzere iki ana kategori altında ödüllendirilecek. Design Turkey Ürün Tasarımı Ödülleri, endüstriyel yöntemlerle üretilmiş ve piyasaya sürülmüş, son kullanıcıyı hedefleyen, belirli bir işlevi olan, tasarımcısı, üreticisi veya marka sahibi T.C. kökenli olan ürünleri sektörel bazda değerlendirecek. Bu kategori altında “İyi Tasarım Ödülü” veya “Üstün Tasarım Ödülü” alan projeler 17-18 Aralık’ta sergilenecek. “Design Turkey Kavramsal Tasarım Ödülleri” de yaratıcı fikirleri teşvik etmek amacıyla, endüstriye gelecek için yön gösterebilecek, henüz üretilmemiş veya üretim için programa alınmamış tasarım projelerini sektörel bazda değerlendirmeye alacak.

Son başvuru tarihi 1 Aralık 2021 olan ödül programı hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve programa başvurmak için: www.designturkey.org.tr