(JOTUN)’dan 2022 Renk Koleksiyonu:BİR ARADA

Jotun’un 2022 yeni renk koleksiyonu “Bir Arada” renklerin tek başına, bir arada ve uyumlu ya da zıt kullanımlarının duygusal etkilerine dikkat çekmek için tasarlandı. Koleksiyon araştırması Global Renk Uzmanı Lisbeth Larsen ve ekibi tarafından yürütülüyor.


“Bir Arada”
Tarih: 08 Ekim 2021-31 Ekim 2021
Yer: Tabanlıoğlu Gallery – Jotun Pop-Up Sergi Mekanı Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cad. No. 67, 34430 Beyoğlu


Her yıl Jotun’un, Global Renk Uzmanı Lisbeth Larsen ve ekibi tarafından yürütülen global araştırmadan doğan fikirler, özel renk teknolojisi ile laboratuarda üretiliyor. Yükselen trendler yakından takip edilerek, kültürel akımlarla uyumlu yeni renk koleksiyonları yaratmak için popüler tonlarla birleştiriliyor. Jotun bu yeni renk renk koleksiyonu ile küresel ruh halini renklerden oluşan bir portreye dönüştürmeyi hedefliyor.

Jotun Global Renk Uzmanı Lisbeth Larsen

“Pandemi sırasında evden çalışırken, mutfak tezgahımın renk numuneleriyle dolduğu birkaç hafta geçirdim. Renkleri test ediyorduk, örnekleri hızlı posta yoluyla birbirimizle paylaşıyorduk ve Teams toplantıları aracılığıyla düzenli olarak uluslararası olarak birbirimizi güncelliyorduk. Sürekli farklı tonları deniyordum, koleksiyon için doğru rengi arıyordum. Benim için renk tasarımı budur, mükemmel tonu bulana kadar her şey test edilmeli ve denenmelidir”

“Bir Arada” koleksiyonu, Jotun‘un renk arşivlerinden seçilen 12 yeni rengi içeriyor. Üç farklı tema halinde gruplandırılmış 28 renk seçeneğinden oluşan yeni koleksiyondaki “Kucaklayın”, “Neşelenin” ve “Tadını Çıkarın” olarak adlandırılan temaların her biri insanın kendisiyle, sevdikleriyle ve yaratıcılığıyla yeniden bağlantı kurma arayışına farklı bir yön vermeyi amaçlıyor.

Jotun 2022 Koleksiyonu Renk Temaları

“Kucaklayın
Bu temada yer alan rustik toprak ve taş tonlarını içeren renkler, klasik ve moderni harmanlayıp, uyumlu, samimi, misafirperver bir atmosfer yaratmak ve güven hissiyatını vermek üzere tasarlandı. Jotun, ham ve zıt bir etki için 1259 Rusty ve 12179 Embrace ile mavi-gri 5516 Iron Blue rengini öneriyor. Daha topraksı bir görünüm için 11130 Shade ile kontrast açısından 1909 Chalk Ochre sarı renk tonunu tavsiye ediyor. Dikkat çekici bir kombinasyon için ise 1303 Observe ve 0280 Caravan renk seçeneklerini sunuyor.

“Neşelenin”
Jotun “Neşelenin” temasını oluştururken, umut ve iyimserlikle dolu güçlü renklerden esinlendiğini söylüyor. Koleksiyondaki renkler; turkuaz ve okyanus yeşili, güneş ışığı sarısı ve lavanta tonları. Koleksiyon, 6383 Imagine, 6384 Wish ve 6084 Sea Emerald olmak üzere üç turkuaz tonunun uyumunu öneriyor. Enerjik bir etki için 10235 Summer Sun gibi bir sarı tonu veya 8565 Hope ile bahar yeşili tercih edilebilir. 20186 Lavender Touch gibi mor tonları, özellikle yeşil ile uyumuyla sezonun etkili renkleri arasında kabul ediliyor. Jotun, Modern ve çekici bir kontrast sağlamak için tebeşir beyazı 7236 Jazz White, lavanta ve sarı kombinasyonu öneriyor.

“Tadını Çıkarın”
Pastel renklere ağırlık veren “Tadını Çıkar” koleksiyonu, havadar tekstiller ve yumuşak yüzeylerle alanlara sakin bir atmosfer yaratmayı amaçlıyor. 12182 Gentle Whisper, 20185 Friendly Pinkve 20184 Thoughtful gibi pembe tonları ile yatıştırıcı bir etki yaşatmak istiyor. Nötr bir kombinasyon için 12180 Present ve 20181 Soft Comfort’un estetik tonlarını, daha pozitif ve hareketli dokunuşlar için ise 2040 Light Granite ve 2011 Antique Brass kombinasyonunu kullanmayı öneriyor. Daha hafif bir ton rengi için ise Jotun, klasik 1376 Mist’i sunuyor.

Koleksiyon hakkında daha fazla bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.